Naujienų srautas

Kultūra2017.08.25 21:20

Parodoje – vinilinės plokštelės su lietuviškai įgarsintomis pasakomis

Pasakos - gražus mūsų vaikystės atsiminimas, o neretas pamena, kad stebuklingų herojų ir nuotykių kupinas istorijas jiems ne tik skaitė tėvai ar seneliai – pasakų įrašai sklido iš patefono.

Viniline plokštele vadinama analoginio garso laikmena diske, ant kurio išraižytas pagal garso bangą kintantis spiralinis griovelis. Tokiose plokštelėse lietuviškai įrašytos pasakos kelis praėjusio amžiaus dešimtmečius buvo viena smagiausių vaikų vakaro pramogų.

Vinilinė plokštelė grodama sukasi 33 apsisukimų per minutę greičiu – mokslininkai tvirtina, kad tai - priimtiniausias greitis žmogaus klausai. Lietuviškai įgarsintų pasakų vinilinėse plokštelėse parodą pavadinęs 33 apsisukimų per minutę greičiu „Kaip lapė vilką apgavo“ jos sudarytojas, istorikas ir muziejininkas Artūras Balčiūnas sako pasakų vinilais susidomėjęs atsitiktinai, o vėliau tiesiog negalėjęs sustoti, kol parengė išsamią jų ekspoziciją.

Apžiūrėti vinilines plokšteles ir pasiklausyti įgarsintų pasakų Kauno muziejaus Lietuvių tautinės muzikos istorijos skyriuje galima iki rugsėjo. Tada iš Kauno ekspozicija keliaus į Lazdijų krašto muziejų, o vėliau ją planuojama pristatyti Vilniuje, Martyno Mažvydo bibliotekoje.

Išsamiau – žurnalistės Giedrės Baltrušytės reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi