Kultūra

2017.08.23 12:27

Rugsėjį vyks 40-asis tarptautinis fotografų seminaras NIDA 2017

LRT.lt 2017.08.23 12:27

Rugsėjo 4–10 d. fotomenininkai keturiasdešimtąjį kartą rinksis į Nidos fotografų seminarą. Jubiliejinėje programoje nmatoma 16 teorinių paskaitų, 13 menininkų prezentacijų, 4 parodos, 3 meistriškumo dirbtuvės, leidinių mugė, fotografų darbų peržiūros, dokumentinių filmų seansai bei gausybė smulkesnių ir spontaniškų įvykų. Šiųmečio renginio metu taip pat bus įteikta Neringos savivaldybės įsteigta Nidos mero premija, skelbia organizatoriai.

Seminaro dalyviai šiemet klausysis tokių Lietuvos akademinio pasaulio lyderių – Erika Grigoravičienė, Agnė Narušytė, Natalija Arlauskaitė, Jolita Liškevičienė, Nerijus Milerius, Virginijus Kinčinaitis ir kt. – įžvalgų. Tarp teorinių paskaitų itin laukiama ir lektorė iš Didžiosios Britanijos Liz Wells. L. Wells yra kultinėmis tapusių knygų „The Photography Reader“ ir jau penkių leidimų sulaukusios „Photography: A Critical Introduction“ autorė. Ji yra fotografijos kultūros profesorė menų ir humanitarinių mokslų fakultete, Plimute, Didžiojoje Britanijoje. L. Wells savo paskaitoje kalbės apie kraštovaizdžio fiksavimą ir tam tikrų pranešimų, nuojautų bei paprastai nematomą trauminų patirčių perdavimą fotografijos būdu.

Teorines paskaitas seminare keis popietiniai vizualiniai menininkų prisistatymai, kuriuose autoriai ne tik demonstruos savo sukurtus dabus, bet kartu ir kalbės apie kūrinių atsiradimo intencijas bei prielaidas, arba tariant paprastai, atskleis savo darbo virtuvę. Šiuose susitikimuose bus galimybė pabendrauti su gerai žinomais fotografais Algirdu Šeškumi, Arūnu Baltėnu, susipažinti su jaunais autoriais: Geiste Kinčinaityte, Kotryna Ūla Kiliulyte ir kitais.

Šiemet seminare dalyvaus konceptualios fotografijos klasiku, kuratoriumi vadinamas, fotografijos kritikas bei leidėjas Joachimas Schmidas iš Vokietijos, kuris daugiau nei 30 metų laužo fotografijos meno stereotipus bei pristato vis naujas ir dar neatskleistas fotografinės kūrybos galimybes.

Kūrybinis duetas iš Italijos Paolo Woodsas ir Gabriele Galimberti pristatys savo tiriamąjį fotografijų ciklą, kuriame papasakos apie „nematomą“ finansų cirkuliaciją šiandieniame pasaulyje. O izraelietis Shaaron Ya‘ari – jo parodą neseniai eksponavo Nacionalinė dailės galerija – pristatys savo kūrybą, paremtą rastais ir pasiskolintais fotografiniais vaizdais.

Vieną popietę fotografai turės galimybę susitikti su Nidos fotomenininkų seminaro iniciatoriumi, lietuviškos fotografijos patriarchu Antanu Sutkumi. Neseniai pelnęs prestižinę Vokietijos fotografijos asociacijos (DGPh) dr. Ericho Salomono vardo premiją A. Sutkus pasidalys prisiminimais, kaip per keruriasdešimtmetį kito Nidos fotografų seminarai, bei pasidalys įžvalgomis, kokiu keliu šiuo metu vystosi fotografijos meno pasaulis.

Parodos keturiasdešimtajame seminare pasklis ir po viešąsias kurorto zonas. Nuolatiniams seminaro lankytojams intrigą ruošia kuratorius Donatas Stankevičius. Jis įrengs fotografinę instaliaciją, žyminčią seminaro kelią nuo paprasto draugų ir bičiulių susirinkimo iki tarptautinio renginio, skirto vizualiajai kultūrai. Algio Griškevičiaus parodos „Ritualai“ darbus kuratorė Vilma Samulionytė išlaisvins iš įprastinių eksponavimo vietų ir perkels į Nidos gatves bei kraštovaizdį. Žiūrovams bus pasiūlyta starto aikštelėje Gintaro galerijoje-muziejuje susipažinti su A. Griškevičiaus kūrybos metodais ir pasiėmus žemėlapį keliauti po apylinkes atrandant išraiškingus autoriaus vaizdus. Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijoje bus atidaryta užsienyje kuriančių jaunų Lietuvos menininkų paroda „Už sienos“. Joje dalyvauti kuratorius Gytis Skudžinskas pakvietė Ievą Baltaduonytę, Vytautą Kumžą, Visvaldą Morkevičių, Paulą Paperį, Valų Sonovą.

Šie autoriai jau dabar garsina Lietuvos fotografijos vardą užjūryje, bet retai matomi savo tėvynėje. Jų kūryba integravosi į pasaulinius fotografijos procesus ir nebepaklūsta lokalioms fotografinės raiškos taisyklėms. Nidos istorijos muziejuje bus atidaryta šiemet fotomenininkų gretas palikusio žymaus keliautojo bei fotografo Pauliaus Normanto paroda. Simboliška, kad ir pirmoji P. Normanto paroda prieš 36 metus buvo surengta Nidoje.

Nekanoniškus dokumentinius filmus seminare rodys ir pristatys Lina Kaminskaitė-Jančorienė. Programoje – filmai, netelpantys į tradicines dokumentinio kino kategorijas. Rugsėjo 6–7 d. seminaro dalyviai bus pakviesti į fotografijos leidinių mugę, kurioje galės įsigyti fotoalbumų leidyklų kainomis. Šioje mugėje pristatomi ne tik pagrindiniai fotografijos leidėjai, bet ir mažesnės įstaigos ar pavieniai autoriai, publikavę savo knygas.

Dalis renginių Nidos fotografų seminare bus uždari, tik iš anksto užregistruotiems dalyviams, skirti profesiniam fotomenininkų tobulėjimui. Festivalis „Kaunas Photo“ Nidoje pristatys specialias darbų peržiūras, kuriuose jauni autoriai galės parodyti savo darbus tarptautiniams festivalių, leidyklų, galerijų ekspertams, sulaukti kritinių pastabų ar paskatinimų. Trys menininkai seminaro metu ves meistriškumo dirbtuves. Prancūzė Claire Laude pasakos apie fotografijos ir instaliacijos sąsajas, mokys darbus eksponuoti išnaudojant erdvinius sprendimus, taip išplečiant fotografijos turinį ir raiškos galimybes. Gintautas Trimakas analoginės fotografijos dirbtuvėse išryškins senųjų technikų privalumus ir neribotą galimybių lauką. Su knygos kūrimo ir gamybos praktika bus galima susipažinti G. Skudžinsko kūrybinėse dirbtuvėse.

Vakarais ir naktimis, kaip ir visuomet Nidos fotomenininkų seminare, bus rengiami neformalūs pokalbiai, pasidalijimai patirtimi bei informacija, o keletą jų papuoš ir naktinės fotografijos peržiūros viešose ir specifinėse Nidos kurorto erdvėse.