Kultūra

2017.08.20 21:52

Paminėtas Žemaičių vyskupystės 600 metų jubiliejus

Marija Gabrienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.08.20 21:52

Žemaitijos tikinčiųjų bendruomenė šį savaitgalį mini svarbų istorinį įvykį – Žemaičių vyskupystės įkūrimo 600 metų jubiliejų.

Šeštadienio vakarą, gausiai susirinkus tikinčiųjų bendruomenei po mišių, senojoje Varnių Katedroje, prasidėjo Adoracija, kuri tęsėsi iki ankstyvo sekmadienio ryto. Vėliau čia surengtas vargonų muzikos koncertas. O prieš vidurdienio mišias visi  pakviesti į Šventojo Aleksandro aikštę stebėti meninę programą „Palaimingoji Krikšto šviesa“.

Paskutinė pagoniška Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemė – Žemaitija – krikštyti pradėta 1413-aisais. Po 4-erių metų įkurtos Žemaičių vyskupijos centras buvo Medininkuose, dabartiniuose Varniuose.

 „Čia mes stovime prie Senosios Žemaičių vyskupystės katedros, už jos sienos puikuojasi didinga Žemaičių vyskupystės kunigų seminarija, kuri davė Lietuvai žymių žmonių, kunigų, rašytojų. Todėl čia visa Lietuva ir šiandien kartu su savo ganytojais kupina širdimi džiaugsmo renkasi į šią vietą tiesiog dar kartą prisiminti, kokį kelią Jėzus Kristus nužengė per šiuos 600 metų tol, kol palietė mūsų širdį“, – sakė Telšių vyskupo V. Borisevičiaus kunigų seminarijos rektorius, kunigas, daktaras Ramūnas Norkus.

Žemaičių krikštas ir savarankiškos Žemaičių vyskupystės įsteigimas padarė didelę įtaką Lietuvos istorijai.

 „Pirmiausia reikėtų pastebėti, su žemaičių įkrikščioninimu ir vyskupijos įkūrimu, užbaigiama visa Europos kristianizacija ir kuri truko 1100 metų. Taigi, visa Europa turėtų šiandien švęsti ir džiūgauti kartu su mumis todėl, kad tas akcentas, kurį šiandien švenčiame jau parodo, kad Žemaitijos dalis, ta teritorija įeina į krikščioniškų Europos šeimų visą sambūrį arba sandraugą“, –  pasakojo Telšių vyskupo V. Borisevičiaus kunigų seminarijos dėstytojas, kanauninkas Andriejus Sabaliauskas.

Visos sutiktos tikinčiosios teigė, kad tikėjimas labai svarbus ir susijęs su meile Lietuvai.

 „Man katalikiškos šventės visos yra svarbios, kas yra su Dievu, su Marija  surišta. Viskas, turiu būtinai aplankyti ir visur, ką spėju pagal amžių“, – teigė Jūratė iš Šiaulių.

 „Mes esam tikintys, esu visą laiką labai tikinti, nes ir už Lietuvą labai daug ir kentėjusi, ir lagery buvusi“, – pritarė vietinė gyventoja Eugenija.

Žemaičių vyskupystė prisidėjo puoselėjant Lietuvos valstybingumo idėją ir  išsaugant lietuviškąjį identitetą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.