Naujienų srautas

Kultūra2017.08.18 12:47

V. Diawara pasidalijo mintimis apie vinilinių plokštelių ateitį

LRT.lt 2017.08.18 12:47

Rugpjūčio mėnesį pasaulyje švenčiama vinilinės plokštelės diena, kuri šį sekmadienį bus minima ir Vilniuje – Tarptautinės vinilo dienos 2017 renginys vyks Lietuvos muzikos, teatro ir kino muziejaus kieme, „Piano Man Outside“ terasoje. Vinilinei plokštelei ir jausmui klausantis jos neabejingas menų fabriko „Loftas“ įkūrėjas ir muzikantas Viktoras Diawara, kuris taip pat pasirodys šį sekmadienį vyksiančiame renginyje.

V. Diawara vinilinių plokštelių madą vertina labai teigiamai, išskirdamas du pagrindinius akcentus: muzikos mėgėjai gali daug geriau pajausti grupės ar atlikėjo charakterį klausydami vinilinės plokštelės bei besiplečianti naujos kartos DJ bendruomenė, kuri groja išskirtinai iš plokštelių.

„Aš manau, kad tai yra labai gerai. Atsiranda visiškai nauja DJ karta, kuri užauga su vinilais. Taip pat plokštelių sugrįžimas man yra labai malonus, nes grupė, leidžianti vinilą, turi apgalvoti ir viršelio apipavidalinimus, ir turinį tinkamai atsirinkti. Tuomet daug geriau atsiskleidžia grupės ar atlikėjo charakteris. Visai kitas jausmas laikyti rankose vinilinę plokštelę, kai pradedi domėtis, kas įgrojo tam tikras dalis, kur ji buvo įrašyta, nes, kai dar buvau paauglys, man buvo labai svarbu žinoti visus šiuos dalykus. Truputį bijojau, kad per visą skaitmenizaciją visa tai dings, bet tai neįvyko ir dabar yra itin malonu klausytis renginyje plokštelėmis grojančių DJ arba kai pas draugus grojama muzika iš plokštelės. Man tokia muzika yra daug arčiau paties žmogaus,“ – vinilinės plokštelės muzikos ypatumus V. Diawara.

Muzikantas teigia, kad ši muzikos laikmena jam kelia daug sentimentų. „Vinilas man sukelia nostalgiją. Nelaikau savęs didžiuliu vinilų žinovu ar kolekcionieriumi, tačiau užaugau tais laikais, kai žmonės klausė plokštelių, ir taip atradau išties labai daug muzikos – būtent taip pat uždėdamas adatą ant plokštelės, kai man buvo 10 ar 11 metų. Taip pas mane atsirado visos „AC/DC“ Bono Scotto laikų plokštelės, „Deep Purple“, Tinos Turner ir daugybės kitų atlikėjų įrašų. Buvau sukaupęs šiokią tokią kolekciją,“ – vinilo sukeliama emocija dalinasi V. Diawara.

„Tie, kurie išmano muziką, puikiai žino, kad plokštelė išgauna geriausią ir gyvą garsą. Kai prodiusavau grupės „Antis“ albumą, A. Kaušpėdas man padovanojo vinilą, kuriame buvo ir tos dainos, prie kurių prisidėjau įrašant, kurias prodiusavau. Visas dainas buvau girdėjęs per kompiuterį tikrai labai daug kartų, bet tik uždėjęs adatą ant šios vinilinės plokštelės išgirdau naują skambesį – tarsi geros 70-ųjų roko grupės muzika,“ – nuostabos neslepia muzikantas.

Vertindamas vinilinės plokštelės ateitį, V. Diawara svarsto, kad ši laikmena gyvuos dar ilgai. „Manau, kad plokštelės populiarės ir toliau. Didžiausi vinilų mėgėjai ieško plokštelių per visą pasaulį ir tol, kol grupės norės ir gebės įdomiai prisistatyti, tol žmonės norės išskirtinių dalykų. Juo labiau, kad plokštelių tiražai nebūna didžiuliai – 200, 500, galbūt 1000 vienetų – ir ji iškart turi savo vertę ir pirkėją, kuris jaučiasi išskirtinis įsigijęs riboto leidimo įrašą. Tas estetinis jausmas, kuris ateina su plokštele, dar tikrai gyvuos ilgai,“ – mintimis dalinasi muzikantas ir prodiuseris V. Diawara.

Jack Hamilton/Unsplash nuotr.

Tarptautinė vinilo dieno bus švenčiamos trečius metus iš eilės. Jos suburia visus vinilinės plokštelės mylėtojus ir juos tik dar atrandančius žmones. Šiais metais Tarptautinės vinilo dienos šventėje susirinkę lankytojai galės įsigyti vinilinių plokštelių iš didžiausių vinilo prekeivių, sudalyvauti atviroje diskusijoje su muzikantais, paklausyti lietuviško hip-hop‘o vinilo pristatymo koncerto, pasimėgauti patiekalais iš maisto furgonų, o patys mažiausieji šventės dalyviai galės mėgautis tik jiems skirtais batutais ir saldumynais.

„Per pastaruosius dvejus metus pamatėme, kad mūsų renginio idėja patinka vinilo mylėtojams, tad šiais metais visi susibėgsime daug didesnėje erdvėje pačiame Vilniaus senamiestyje. Džiaugiuosi, kad bendruomenė plečiasi ir kad galėsime pasiūlyti platesnę programą. Turėsime ne tik vinilų turgų, maisto furgonus ir pramogas mažiesiems, bet turėsime ir edukacinę dalį apie vinilus, išgirsime žinomų muzikos pasaulio atstovų mintis ir sužinosime, kokias kolekcijas jie yra surinkę. Galiausiai scenoje pasirodys būrys hip-hop‘o muzikos atstovų. Tad turėsime visą dieną vinilui skirtos programos,“ – renginį pristato organizatorių Garsiau.lt atstovas Saulius Masonas.

„Tarptautinių vinilo dienų“ atviroje diskusijoje apie vinilines plokšteles bus kalbinami visiems puikiai pažįstami muzikos pasaulio atstovai: elektroninės muzikos kūrėjas ir prodiuseris Leonas Somovas, grupės „Biplan“ narys Olegas Sejevas, menų fabriko „Loftas“ įkūrėjas ir muzikantas V. Diawara ir kiti. Diskusiją moderuos ir muzikantus kalbins žurnalistas, muzikos apžvalgininkas Ramūnas Zilnys. Pokalbius scenoje paįvairins hip-hop‘o atlikėjai, kurių muzika skamba Tarptautinės vinilo dienos proga išleistoje vinilinėje plokštelėje „Lithuanian Hip Hop“. Scenos pasirodys Mesijus, Mad Money, Omerta, Dee & Kamy, MEANDI.

Informacija apie renginį čia.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi