Kultūra

2017.08.18 07:17

Atidaryta B. Buračo paroda, kurios akcentas – tautinis kostiumas

Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.08.18 07:17

Nacionaliniame Čiurlionio dailės muziejuje Kaune atidaryta 120-osioms Balio Buračo gimimo metinės skirta paroda „Tuojau fotografuoju. Balys Buračas“. Parodos pavadinimas pasirinktas iš fotografo dienoraščio, frazė „tuojau fotografuoju“, pasak ekspozicijos rengėjų, atspindi didžiausią menininko gyvenimo aistrą – fotografuoti ir dokumentuoti.

Parodoje – visos B. Buračo pamėgtos temos: šventės, dirbantys žmonės, Lietuvos kraštovaizdžiai su architektūros paminklais, liaudies meno dirbiniai, baldai. Iš viso – per 150 vienetų fotoarchyvo ir rankraštinės medžiagos saugomos muziejaus kolekcijose. Pagrindinis parodos akcentas – tautinis kostiumas.

„Minint tautinio kostiumo metus 2017-uosius, tokiu akcentu tapo B. Buračo fotografijos, kuriose žmonės tautiniais drabužiais, būtent tos fotografijos atspaustos iš filmo ir stiklo negatyvų, tai yra kaip kopijos ant fotodrobės, ta pati medžiaga labai gerai susišaukia su tematika kas užfiksuota fotografo“, – pasakojo parodos kuratorė Monika Gineikienė.

Pasakojama, kad vos pamatęs etnografinių objektų turtingą sodybą, dirbančius ar švenčiančius žmones, B. Buračas nedelsdamas juos fotografuodavo. Pirmąjį dumplinį fotoaparatą jis įsigijo iš vokiečio, mainais už įmantriai drožinėtą savo lazdą 1915 metais. Prabėgus keliolikai metų Buračas ėmėsi kraštotyrinės veiklos, nepamiršdamas ir fotoaparato. Jo reportažinės bei dokumentinės fotografijos sukūrė tikrovišką etnografinės Lietuvos paveikslą, kurį pavadino „Tai Lietuvėlė vakar...“

Ekspoziciją papildo ir reti B. Buračo darbai – autoaktai, stereoskopinės fotografijos, kuriose atsiskleidžia fotomenininko kūrybiniai ieškojimai.

Fotografas sulaukė tarptautinio pripažinimo – 1937-aisiais Paryžiuje vykusioje pasaulinėje parodoje „Menas ir technika šiuolaikinėje visuomenėje“ už eksponuotą 27 etnografinių fotografijų seriją pelnė Didįjį aukso medalį. Be to jis sėkmingai bendradarbiavo su anglų, čekų, vokiečių spauda.

Paroda skirta 120-osioms fotografo, kraštotyrininko, dailininko Balio Buračo gimimo metinėms Nacionaliniame Čiurlionio dailės muziejuje paminėti veiks mėnesį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt