Naujienų srautas

Kultūra2017.08.16 19:54

„Vasario 16-osios kūrėjai ir puoselėtojai“ – Dzūkijos muziejuose

LRT.lt 2017.08.16 19:54

„Vasario 16-osios kūrėjai ir puoselėtojai“ – šios temos renginiai Lietuvos muziejuose vyksta jau beveik tris mėnesius. Šeštą kartą organizuojamas projektas „Lietuvos muziejų kelias“ į turiningas veiklas kviečia visuose šalies regionuose, o artimiausias tris savaites sutelks savo dėmesį į Dzūkiją ir čia esančius muziejus, rašoma organizatorių pranešime spaudai.

Pažinti Dzūkijos krašto iškilias asmenybes ir kalbėti apie Lietuvai svarbias asmenybes lankytojus kviečia 10 muziejų. Kasmet augant projektui, jo veikla apima vis platesnes auditorijas – kai kurie renginiai vyksta ne tik muziejų, bet ir bibliotekų, kultūros centrų, miestų aikščių, paveldo objektų erdvėse. Dzūkijos kraštas šiųmetę Muziejų kelio temą plėtoja net Punske (Lenkijoje).

Artimiausią savaitę lankytojų lauks: Druskininkų miesto, Birštono sakralinis, Leipalingio pagrindinės mokyklos V. Volungevičiaus vardo kraštotyros, Merkinės krašto muziejai. Renginiai ir veiklos Dzūkijoje vyks iki rugsėjo 3 d.

RENGINIŲ PROGRAMA

Rugpjūčio 16 d. 17 val.

Druskininkų miesto muziejus, M. K. Čiurlionio g. 59, Druskininkai

Parodos „Vasario 16-osios kūrėjai ir puoselėtojai“ atidarymas

Parodoje eksponuojami Adomo Varno (1879–1979) sukurti įžymių lietuvių portretai, kurie savo gyvenimo darbus skyrė Nepriklausomos Lietuvos idėjai. Šalia kiekvienam lietuviui pažįstamų  didžių tautos asmenybių – S. Daukanto, Maironio, A. Baranausko, M. Valančiaus, V. Kudirkos, M. K. Čiurlionio, Žemaitės – portretų, pastatomi  žmonės, kurie toli nuo Lietuvos puoselėjo Vasario 16-osios idealus, savo kasdiene veikla įrodė neblėstantį tikėjimą Laisve ir Nepriklausomos Lietuvos ateitimi. Paroda veiks iki rugsėjo 30 d.

Rugpjūčio 17 d.  16 val.

Birštono sakralinis muziejus, Birutės g. 10, Birštonas

Parodos „Lietuvos Nepriklausomybė – nuolatinis budėjimas: Justinui Staugaičiui – 150“ pristatymas

Paroda parengta iš Telšių vyskupijos archyvo medžiagos, bendradarbiaujant su  Lietuvos Respublikos Seimu. Dalyvaus Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijos dėstytojas, Dvasios tėvas kan. Teol. lic. Andriejus Sabaliauskas. Paroda veiks iki rugsėjo 3 d.

Rugpjūčio 18 d. 11 val. (Lenkijos laiku)

Punsko valsčiaus savivaldybės salė, A. Mickevičiaus g. 23, Punskas, Lenkija

Konferencija „Vasario 16-osios kūrėjai ir puoselėtojai Punsko krašte“

Pranešimus skaitys kun. A.Vaicekauskienė, P. Maksimavičius, B. Kaluškevičius, A. Sidarienė, S. Birgelis. 

Rugpjūčio 19 d. 14 val.,

Leipalingio pagrindinės mokyklos A. Volungevičiaus vardo kraštotyros muziejus, Alėjos g. 28, Leipalingis, Druskininkų savivaldybė

Popietė „Kasdienybė, gimusi praeityje“. Renginys skirtas prelato Juozo Laukaičio 120-osioms gimimo metinėms

Prelatas Juozapas Laukaitis – tai pedagogas, politikas, Lietuvių tautos tarybos ir laikinojo Lietuvos valdymo komiteto narys, Lietuvos Respublikos Seimo narys, visuomenės veikėjas, vienas iš Šv. Kazimiero draugijos knygoms leisti steigėjų, poligrafijos įmonės „Laukaitis, Varnauskas, Narjauskas ir bendrovė“ Seinuose įkūrėjas, sovietmečiu kalėjęs viename žiauriausių Vladimiro kalėjime ir ten miręs 1955 m.

Nors prelato kunigavimas Leipalingyje truko tik dvejus metus, tačiau jis padėjo tvirtus pamatus lietuvybei. Dabar esančių karių kapinių vietoje prelato iniciatyva buvo pastatyti parapijos namai. Čia įkurtame knygyne leipalingiečiai galėjo savo gimtąja kalba skaityti įvairią literatūrą iš kurios gimė tvirtas žinojimas, kad ši žemė yra jų. Vėliau jie tai įrodė, apie ką liudija ant bažnyčios šventoriaus tvoros pritvirtintos dvi memorialinės lentos ir „Žuvusiems kovose už Lietuvos Nepriklausomybę“ paminklas.

12.30 val. Leipalingio Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje bus aukojamos šventosios mišios. 14.00 val. Leipalingio dvare vyks renginys „Kasdienybė, gimusi praeityje“. Programa: „Prelato Juozapo Laukaičio darbų svarba gimtajai kalbai“ – Lionė Lapinskienė, „Prelatas Juozapas Laukaitis KGB archyvuose“ – dr. Aldona Vasiliauskienė. Ekspozicija „Lietuvai ir žmogui“, skirta Laukaičių šeimos veiklai Leipalingyje.

Rugpjūčio 20 d. 9.30 val.

Merkinės krašto muziejus, S. Dariaus ir S. Girėno a. 1, Merkinė

Paskaita „Kelias į Vasario 16-ąją. Dr. Juozo Bakšio veikla ir gyvenimas“

Paskaitą apie vieną ryškiausių Dzūkijos ir Lietuvos asmenybių XX a. pradžioje – kunigą, Aušros redaktorių, dr. Jono Basanavičiaus ir V. Krėvės bendražygį, Merkinės progimnazijos direktorių Juozą Bakšį skaitys Dzūkijos kraštotyrininkas Gintaras Lučinskas.  

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi