Kultūra

2017.08.11 17:24

Sankt Peterburgo bažnyčioje atidengta lenta T. Matulionui atminti

BNS2017.08.11 17:24

Sankt Peterburgo Švč. Jėzaus Širdies bažnyčioje Rusijoje atidengta ir pašventinta lenta palaimintajam arkivyskupui Teofiliui Matulioniui atminti, penktadienį pranešė Užsienio reikalų ministerija.

Jis 1910–1929 metais buvo šios bažnyčios statybos organizatorius bei parapijos klebonas.

Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui bažnyčios statyba sustojo, sovietiniais metais bažnyčios pastate buvo įrengtas bendrabutis.

2003 metais pastatas grąžintas bažnyčiai, šiuo metu vyksta jo rekonstrukcija. Mišios aukojamos požemyje esančioje koplyčioje, čia pritvirtinta ir atminimo lenta. Pabaigus rekonstrukciją lenta bus perkelta prie centrinių durų.

Iki šiol Sankt Peterburge buvo tik viena Lietuvą menanti vieta – atminimo lenta Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui. Minint Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmetį tikimasi atidengti atminimo lentą ilgą laiką Peterburge dirbusiam, čia „Pavasario balsų“ poezijos rinkinį išleidusiam prelatui Jonui Mačiuliui-Maironiui.

Arkivyskupas T. Matulionis šių metų birželio 25 dieną paskelbtas palaimintuoju. Tai antrasis Lietuvos palaimintasis.

T. Matulionis sovietų valdžios buvo kalintas 16 metų. Ilgiausia bausmė dvasininkui skirta 1946 metais, kai jis atsisakė bendradarbiauti su sovietų režimu ir paklusti jo nurodymams padėti įveikti partizaninį judėjimą, kritikavo komunistus dėl tikinčiųjų persekiojimo.

Po dešimties metų nelaisvės T. Matulioniui galiausiai leista grįžti į sovietų okupuotą Lietuvą.

T. Matulionis mirė 1962 metais, būdamas 89 metų. Pagal vieną iš versijų, jį galėjo nunuodyti slapta sovietų KGB darbuotojai, tačiau tai nėra iki galo įrodyta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt