Naujienų srautas

Kultūra2017.08.08 10:28

Ruošiantis tvarkyti Vilniaus Belmonto užtvanką, tikimasi nukreipti nuo jos vandenį

BNS 2017.08.08 10:28

Avarinės būklės Vilniaus Belmonto (Pūčkorių) užtvankoje antradienį bus pradedamas nukreipti vanduo į šonuose įrengtus žuvitakius. Sustabdžius vandenį, bus vertinama užtvankos būklė, dar šiemet ketinama ją remontuoti.

Kaip BNS sakė Vilniaus miesto savivaldybės Susisiekimo komunikacijų skyriaus vedėjas Arūnas Visockas, nukreipti vandenį užtvankoje kraunant smėlio maišus siekiama jau maždaug mėnesį, tačiau keliskart kilus liūtims, maišai būdavo nuplaunami.

„Pabaigsime užtverti upės vagą „nuimant“ vandenį nuo užtvankos ir nukreipiant jį į žuvitakį. Iki šiol neužteko smėlio tiek, kiek buvo sukrauta“, – teigė A. Visockas.

Šįkart bus kraunama apie 180 tonų smėlio, jį parūpino pramogų ir poilsio centro „Belmontas“ savininkas Anupras Mišeikis, darbus, kaip ir anksčiau, vykdys bendrovė „Tiltuva“. Visą šį smėlį tikimasi sukrauti per dvi dienas, specialiu kranu.

„Manau, kad pavyks“, – sakė A. Visockas.

Šiuo metu užtvanka neturi šeimininko. Aplinkos ministerija planavo ją nugriauti, tačiau sprendimams už akių užbėgo Kultūros paveldo departamentas, pripažinęs užtvanką nekilnojamąja kultūros vertybe. Departamentas įpareigojo savivaldybę likviduoti avarinę jos būklę.

Aplinkos ministerijos atstovų ir kai kurių visuomenininkų teigimu, užtvanka labiausiai trukdo migruoti lašišoms. Jų teigimu, žuvitakis padėties nelabai gelbsti.

Pasak A. Visocko, planuojama Belmonto užtvanką sutvarkyti dar šiemet.

„Yra pasvirusi ir atitrūkusi vidurinė kolona, pažeistos abi – kairioji ir dešinioji – užtvankos dalys. Kadangi vidurinė kolona pakrypusi, ją reikėtų demontuoti ir statyti naują, tad reikės ir tiltelius demontuoti. Bet šiandien dar negaliu pasakyti, kol nėra parengtas tvarkos aprašas, kaip ir ką daryti, galbūt bus sugalvota koloną išsaugoti. Jei išeis demontuoti senąjį tiltelį gražiai, o kiek žiūrėjome, išeitų, jis bus ir pastatytas atgal, tik gal kiek paremontuotas“,  – pasakojo savivaldybės atstovas.

Aplinkos viceministras Martynas Norbutas teigė, kad ministerijos pozicija nepasikeitė. Ji siūlė nugriauti užtvanką, bet būtų leidusi nukreipti dalį vandens į Belmonto malūno ratą, gaminantį elektrą. Tokiems planams pasipriešino ne tik paveldosaugininkai, bet ir Aplinkos ministerijai pavaldi Valstybės saugomų teritorijų tarnyba. Šiuo metu ministerija pritaria avarijos likvidavimo darbams.

„Mes manome, kad kultūrinių vertybių, kokios buvo nustatytos, ten tikrai nėra. Ir upei, apskritai aplinkai būtų naudingiau tiesiog tą teritoriją sutvarkyti, ir būtent – be užtvankos“, – BNS sakė jis.

Nukreipti vandenį nuo Belmonto užtvankos į žuvitakį ir šalia esantį kanalą siekiama dar nuo birželio, upės vagoje jau sudėta apie 600 tonų smėlio maišų. Savivaldybė nurodo, kad darbai miestui kainuos apie 20 tūkst. eurų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi