Naujienų srautas

Kultūra2017.08.07 18:25

Vis dar nerandama lėšų S. Rapolionio atminimui įamžinti

Šie metai paskelbti Reformacijos metais, o reformacijos 500 metų sukakties proga vyksta įvairūs renginiai. Tačiau Lietuvos generalinio konsulato noras Karaliaučiuje įamžinti vieno iš lietuvių raštijos pradininkų Stanislovo Rapolionio atminimą kol kas lieka tik popieriuje. Kultūros taryba atminimo lentai pagaminti nerado kelių tūkstančių eurų, tačiau Kultūros ministerija pripažįsta, kad tai nesusipratimas ir žada pinigų ieškoti. 

Lietuvių raštijos pradininkui, teologui S. Rapolioniui prieš du dešimtmečius pastatytas paminklas Eišiškių rajone, gimtosiose Gornostajiškėse. Tačiau paminklas apleistas. Saugantis vandalizmo, iš jo prieš kurį laiką išimtas bronzinis S. Rapolionio biustas saugomas Eišiškių gimnazijoje, kuri pavadinta iškilaus lietuvio vardu. Biustas puošia ir Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto vestibiulį, Vilniuje ir Eišiškėse yra jo vardo gatvės.

Tačiau Karaliaučiuje, į kur S. Rapolionis drauge su Abraomu Kulviečiu buvo ištremti iš Vilniaus, nėra net atminimo ženklo. S. Rapolionis buvo pirmasis lietuvis Karaliaučiaus universiteto teologijos profesorius.

Jo atminimą norima įamžinti atstatytoje Karaliaučiaus katedroje. Lietuvos diplomatams užsakius buvo pagamintas atminimo lentos eskizas. Atminimo lenta būtų pritvirtinta šalia Prūsijos hercogo Albrechto Brandenburgiečio ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Boguslavo Radvilos atminimo lentų. Tačiau Lietuva lėšų tam nesurado. 

„Buvo duota paraiška Kultūros tarybai, nesurinko pakankamai balų, liko kažkur už ribos. Profesoriaus galvos biusto epitafijos pagaminimas reikalauja, tikrai nepabijosiu to žodžio,  juokingų lėšų – 5–6 tūkst.“ – sako Lietuvos generalinis konsulas Kaliningrado srityje Olegas Skinderskis.

„Panoramai“ pradėjus domėtis raštijos pradininko S. Rapolionio atminimo įamžinimu, Kultūros ministerija vis dėlto žada lėšų ieškoti.

„Iš esmės pakelsime visą reikalingą dokumentaciją, visą susirašinėjimą ir tikrai išspręsime šią problemą. Tai grynai techninis klausimas“, – žada kultūros viceministras Renaldas Augustinavičius.

Pasak diplomatų, atminimo lentą S. Rapolioniui būtų galima atidengti dar šiemet, minint reformacijos 500 metų sukaktį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi