Naujienų srautas

Kultūra2017.08.03 10:12

K. Donelaičio muziejus Tolminkiemyje laukia eksponatų: koją kiša teisiniai niuansai

Lietuvos ir Rusijos Kaliningrado srities kultūros ministerijos kol kas nesutaria, kaip Kristijono Donelaičio muziejui Tolminkiemyje perduoti Lietuvos nacionalinio muziejaus parengtą ekspoziciją. Kol kas neaiškus ir muziejaus infrastruktūros likimas – Donelaičio draugija sako iš Kultūros ministerijos nesulaukianti informacijos, ar ši rems projektą.

Kristijono Donelaičio ekspozicija memorialiniame muziejuje atnaujinta prieš trejus metus, minint lietuvių literatūros klasiko 300 metų gimimo metines. Kaliningrado sritis skyrė lėšų muziejaus fasadui ir vidaus sienoms atnaujinti, sutvarkė stogą bei bokštą. Lietuva žadėjo parengti naują ekspoziciją. 

Lietuvos nacionalinis muziejus jau atrinko vertybes, kurios 10-čiai metų bus atvežtos į čia. Tarp Tolminkiemio bažnyčiai perduodamų eksponatų – ekspozicinės vitrinos, antikvariniai baldai, skulptūros, kiti meno kūriniai, altorių užtiesalai.

Kultūros ministerija tvirtina esą muziejui laikinai saugoti nauja ekspozicija neperduota dėl teisinių ir techninių kliūčių – tai žadama padaryti artimiausiu metu.

Rudenį pagal ES finansuojamą Lietuvos ir Kaliningrado srities bendradarbiavimo programą galima būtų tikėtis gauti milijoną eurų, už kurį būtų tvarkomi muziejaus inžineriniai tinklai, buvusios klebonijos pastatas ar atstatyti našlių namai. Tačiau Donelaičio muziejui reikia rasti partnerį Lietuvoje, kuris drauge teiktų paraišką.

„Tolminkiemis pakliūna į vieną svarbų prioritetą – istorinio kultūrinio paveldo, turinčio socialinę reikšmę, puoselėjimas ir išsaugojimas. Viena, ko reikia, ir čia tikrai reikėtų kultūros ministerijos įtakos – rasti partnerį muziejų Lietuvos pusėje. Jeigu to mes nedarysime, tai iš tikrųjų šita pusė turės pagrindą teigti, kad iš Lietuvos susidomėjimo nėra“, – sakė Lietuvos generalinis konsulas Kaliningrado srityje Olegas Skinderskis.

Tačiau prieš paraiškų teikimą privalu parengti muziejaus pastatų  dokumentaciją. Kristijono Donelaičio draugija besirūpinanti memorialinio muziejaus komplekso prikėlimu naujam gyvenimui kultūros ministerijos tam prašo skirti apie 50 tūkstančių eurų.

„Kokio atsakymo laukiame iš ministerijos? Pačio principinio – ar sutinka dalyvaut ir ar sutinka dalinai finansuot. Šiai dienai nei taip, nei ne negaunu“, – stebėjosi K. Donelaičio draugijos pirmininkas Gintaras Skamaročius.

„Mums reikia, kad šis objektas būtų konceptualus. Lietuviškoj pusėj, kad jis jungtųsi į vieningą pažinimo kelią ar vieningą turistinį maršrutą. Dėsim visas pastangas, kad švietimo bendrojo ugdymo programose atsirastų šitos ekskursijos, edukacinės programos lankant šituos objektus. Teks priimti sprendimą, kad kultūros ministerija turės susirasti finansinių galimybių ir paforsuoti projektinės dokumentacijos parengimą“, – kalbėjo kultūros viceministras Renaldas Augustinavičius.

„Lankytojų nedaug, tai srities rytai. Šiemet srities valdžia investuoja į turizmo objektus, į Vištyčio gamtos parką. O mūsų muziejus kaip tik yra ten, todėl tikimės lankytojų daugiau“, – pasakojo Kaliningrado srities istorijos ir meno muziejaus direktorius Sergejus Jakimovas.

„Jeigu to mes nedarysime, tai iš tikrųjų šita pusė turės pilną pagrindą teigti, kad iš Lietuvos susidomėjimo nėra“, – teigė Lietuvos generalinis konsulas Kaliningrado srityje Olegas Skinderskis.

Kultūros ministerija žada kuo skubiau spręsti klausimus, susijusius su kultūros paveldo išsaugojimu Karaliaučiaus krašte – tam rengiama atskira strategija.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi