Kultūra

2015.09.08 13:45

„Skamba skamba kankliai“ sukvies jau 41-ąjį kartą

LRT.lt2015.09.08 13:45

Paskutinį pavasario savaitgalį, gegužės 23–26 dienomis, įvairių tautų muzikos garsais, neįprastai gausiais renginiais bei marga tautodailininkų ir kitų amatininkų muge į Vilniaus kiemus, kiemelius, aikštes ir skverus, visus vilniečius ir miesto svečius sukvies 41 tarptautinis folkloro festivalis „Skamba skamba kankliai“, savo istoriją skaičiuojantis nuo 1973 metų, rašoma organizatorių pranešime spaudai.

Paskutinį pavasario savaitgalį, gegužės 23–26 dienomis, įvairių tautų muzikos garsais, neįprastai gausiais renginiais bei marga tautodailininkų ir kitų amatininkų muge į Vilniaus kiemus, kiemelius, aikštes ir skverus, visus vilniečius ir miesto svečius sukvies 41 tarptautinis folkloro festivalis „Skamba skamba kankliai“, savo istoriją skaičiuojantis nuo 1973 metų, rašoma organizatorių pranešime spaudai.

Nors ir būdamas seniausias folkloro festivalis Lietuvoje, šis festivalis visuomet pilnas energijos, trykštantis optimizmu bei žavintis neblėstančiu jaunatviškumu, o kartu gerbiantis, vertinantis ir išlaikantis tas tradicijas, kurias per amžius išsaugojo ištisos kartos. Šių metų festivalio programoje – virš 40 renginių, pritraukiančių savo įvairove, pateikimo forma, tad keturioms dienoms Vilnius taps gyvu, dainingu, ūžiančiu miestu.  

Festivalio svečiai per keturias dienas galės išvysti tiek savo etnines dainavimo, giedojimo, šokio ar muzikavimo tradicijas tęsiančių Lietuvos bei užsienio - Baltarusijos, Italijos, Ispanijos, Latvijos, Turkijos,  Anglijos, Žaliojo Kyšulio salų – svečių folkloro ansamblių koncertus, tiek jaunimo šiuolaikinio folkloro grupių pasirodymus, „Nakties muzikos“ ciklo projektus. Jų laukia ir  tradiciniai šokių vakarai, kiti teminiai koncertai, Lietuvos etnografinių regionų tautinio kostiumo ir žemaičių genties I-XIVa. archeologinio kostiumo pristatymai, o festivalį vainikuos festivalio dalyvių eitynės. Kaip ir kasmet, festivalio metu šurmuliuos tautodailininkų ir kulinarinio paveldo atstovų mugė. Vilniečiams ir miesto svečiams bus pristatytas dar gyvas liaudies menas, senieji amatai, mūsų krašto kultūros išskirtinumas, o tradiciškiausi meistrai ne tik prekiaus savo gaminiais, bet ir demonstruos savo amatą.

Šiais metais didelis dėmesys festivalyje bus skiriamas ir tarmėms. Per visas festivalio dienas įvairiuose renginiuose bus galima išgirsti ir išvysti ne tik tarmiškai dainuojančius ir tam tikrą tarme pristatančius folkloro kolektyvus, bet ir savo gimtąją tarmę išlaikiusius ir vis dar ja kalbančius žmones.

Gausu festivalyje ir šokių bei žaidimų... Pasišokti ir ratelių paratuoti Teatro muzikos ir kiemo kiemelyje kvies renginys „Dra tai, dra ta tai“ o po jo kitų tautų šokių pasimokinti ir savų išmokyti kvies tradicija tapę naktišokiai. Taip pat savaitgaly visi yra laukiami ir gegužinėse, kurios vyks V. Kudirkos aikštėje.

Džiugu, kad festivalyje prigyja ir toliau gyvuoja  daugumos jau pamėgti renginiai. Trečius metus iš eilės festivalio organizatoriai visus kviečia į unikalų skambantį Sutartinių taką, kuris šiemet bus nusidriekęs Stiklių, Gaono ir Universiteto gatvėmis, bei kurį vainikuos sutartinių vakaras Vilniaus universiteto Teatro salėje.

Trečius metus festivalyje savo vietą randa ir šiuolaikinio folkloro koncertai „Folkloro paralelės“, kuriuose į vieną visumą jungiasi naujas, asmeniškai išjaustas liaudies dainos ir melodijos interpretavimas, šiuolaikinių bei liaudies instrumentų garsai.

Jau dvidešimt metų folkloro festivalį „Skamba skamba kankliai“ džiugina ir vienintelė vaikų folkloro šventė Vilniaus mieste „Saulytė. „Saulytės“ programoje – vaikų ir jaunimo folkloro grupių koncertas, įvairios pramogos vaikams, kermošius, ir kitos linksmybės. Šiemet žiūrovus ir klausytojus džiugins Lietuvos vaikų ir moksleivių – liaudies kūrybos atlikėjų – konkurso „Tramtatulis” laureatai, ansambliai iš Vilniaus ir kitų Lietuvos regionų. Didelis dėmesys bus skiriamas autentiškai kūrinių atlikimo manierai.

41 metų gyvuojantis festivalis suformavo savo kaip etninės kultūros šventės įvaizdį. Festivalio renginiai, juose dalyvaujantys Vilniaus ir kiti Lietuvos folkloro ansambliai bei atlikėjai, festivalio užsienio svečiai,  žiūrovams pateikia gražiausius folkloro kūrinius,  tautodailininkai – savo dirbinius, o kulinarinio paveldo atstovai – gardžiausius gaminius. Festivalio metu Vilniaus gatvėse, skveruose, kiemeliuose, aikštėse laisvai sklinda įvairiakalbės dainos, šokami patys margiausi įvairių tautų šokiai, dalinamasi kultūrine patirtimi bei jaučiamas bendras pavasario gyvybės ir tradicijų pulsavimas.. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt