Kultūra

2017.07.27 13:42

E. Salomono parodą atidarys jo premiją šiemet gavęs A. Sutkus

LRT.lt2017.07.27 13:42

Ketvirtadienį Kaune vyks dviejų pasaulyje pripažintų fotografų – Ericho Salomono ir Barbaros Klemm –  parodos „Šuolis laike“ atidarymas. Jame dalyvaus ir Lietuvos fotografai Romualdas Požerskis bei Antanas Sutkus. Pastarasis balandžio mėnesį pelnė E. Salomono premiją.

E. Salomonas yra vienas reikšmingiausių XX a. fotografų, padaręs didelę įtaką šiuolaikinei spaudos fotografijai, o B. Klemm nuotraukos giliai įsirėžė Vokietijos kolektyvinėje atmintyje, rašoma organizatorių pranešime spaudai.

Kiekvienais metais Vokietijos fotografijos asociacija (DGPh) teikia E. Salomono premiją, kuri nuo 1971-ųjų skiriama menininkams ir organizacijoms už išskirtinę reportažinę veiklą. Ji suteikta tokiems žymiems fotografams, kaip Martinas Parras, René Burri, Robertas Frankas, Barbara Klemm, Mary Ellen Mark bei daugeliui kitų svarbių menininkų. 

Šių metų E. Salomono premija balandžio mėnesį, pirmą kartą buvo įteikta ir lietuvių fotografui A. Sutkui, kuris ta proga atvyksta į Kauno fotografijos galeriją, kartu su parodos kuratoriumi A. Rostu, Goethe‘s instituto Lietuvoje vadovu D. Gerike ir kultūros programų koordinatore A. Bruveriene bei kolega, fotomenininku R. Požerskiu.

1944 m. mirusio E. Salomono ir 1936 m. gimusios B. Klemm spaudos, reportažinės fotografijos sudaro įdomią simbiozę. Perduodamos tam tikrą žinutę jos kartu perteikia tuometinių įvykių politinį, socialinį ir psichologinį kontekstą. Abu autoriai save laikė ne menininkais, o pirmiausia žurnalistais. Tačiau šiandien jų darbai dėl savo aukštos meninės vertės pristatomi kaip fotografijos meno kūriniai ir vieni vertingiausių vokiškos spaudos fotografijos pavyzdžių.

E. Salomonas – vienas iš Vokietijos fotožurnalizmo pradininkų. Labiausiai jis mėgo fotografuoti politinę ir kultūrinę aukštuomenę. Bilietas, leidžiantis patekti į aukštuomenės sambūrius, buvo pats E. Salomonas. Apsukrus ir žinantis kaip bendrauti džentelmenas, išsilavinęs ir mokantis daug kalbų, turintis nepaprastai gerą nuojautą kiekvienoje situacijoje ir sugebantis virtuoziškai (ir gana dažnai – slaptai) naudotis savo fotoaparatu, rašoma pranešime. 

Nuo 1928 m. E. Salomonas fotografavo „Ermanox“ fotoaparatu, su kuriuo jis pirmą kartą galėjo patalpų viduje fotografuoti be blykstės, tai yra nepastebėtas. Taip įžymius amžininkus jis galėjo fotografuoti tomis akimirkomis, kai jie nesijautė stebimi, už oficialaus protokolo ribų, kai jis buvo vienintelis juos stebintysis.

B. Klemm fotografijos pasakoja istorijas. Dar daugiau – jos pasakoja naujųjų laikų istoriją. Jokia kita vokiečių fotografė nėra įamžinusi tokios daugybės paskutinių dešimtmečių Vokietijos ir kitų šalių įvykių bei asmenybių, kaip tai padarė B. Klemm. 

Jos nuotraukos vaizduoja politikus ir demonstrantus, susitikimus Vokietijos federalinėje kanceliarijoje ir XX a. septintojo dešimtmečio pabaigoje vykusio studentų judėjimo akimirkas. Jose galima pajusti tiek visuomenės ir politines nuotaikas, tiek ir asmeninius išgyvenimus. Maištavimą, bejėgiškumą ir liūdesį, tikėjimą ir pasipriešinimą, o taip pat – ir griovius bei sienas tarp valdančiųjų ir valdomųjų, tarp Rytų ir Vakarų, vargšų ir turtingųjų, tarp vietinių ir svetimšalių, tarp jaunų ir senų. 

Parodos atidarymas – ketvirtadienį, liepos 27 dieną, 17.30 val. Kauno fotografijos galerijoje (Vilniaus g. 2, Kaunas). Ji veiks iki rugpjūčio 27 d., vėliau nuo rugpjūčio 31 d. ji bus eksponuojama Vilniaus „Prospekto“ galerijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.