Kultūra

2017.07.26 15:29

T. Matulionio tėviškėje pašventintas atminimo kryžius

Elena Jančiukaitė, Greta Vaitkūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.07.26 15:29

Prieš mėnesį palaimintuoju paskelbto arkivyskupo Teofiliaus Matulionio garbei jo tėviškėje – Kudoriškio kaime – buvo pašventintas atminimo kryžius. Taip pat Mišiomis Alantos šv. apaštalo Jokūbo bažnyčioje buvo pagerbta ir palaimintojo krikšto vieta.

„Per kryžių į žvaigždes“ – tokiu šūkiu vadovavosi palaimintuoju paskelbtas arkivyskupas T. Matulionis. Į palaimintojo tėviškę pašventinti skulptoriaus Tauro Česnulevičiaus kurto kryžiaus, rinkosi tikintieji ir dvasininkai. 

„T. Matulionis gimė būtent šioje vietoje, Kudoriškio kaime, kur šiandien buvo pašventintas, naujai pastatytas kryžius įamžinant šią vietą, kur gimė, kur prasidėjo jo žingsniai“, – sakė Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas.

Caro valdžiai nepaklusęs arkivyskupas T. Matulionis buvo atleistas iš klebono pareigų. Apkaltintas dėl bažnyčios turto slėpimo ir teistas už neteisėtų mišių laikymą tikinčiųjų namuose uždarius bažnyčią. Galiausiai, arkivyskupas dešimčiai metų buvo ištremtas į Solovkų salas, Baltijos jūroje.

„Jo visas gyvenimas buvo susietas su kryžiumi, taigi su ta kančia, nes nuo pat pirmųjų kunigystės metų buvo persekiojimai, kančia, ir iš tikrųjų mirtis buvo Šeduvos parapijoje, kai irgi buvo saugumo persekiojamas, kai buvo jo slapta klausomasi, tiesiog nebuvo leidžiama ramiai gyventi ir užbaigti šį gyvenimą“, – kalbėjo L. Vodopjanovas.          

Palaimintojo T. Matulionio tėvai priklausė Alantos parapijai, todėl Mišiomis Alantos šv. apaštalo Jokūbo bažnyčioje taip pat buvo pagerbta ir palaimintojo krikšto vieta.

„Tuo metu caras buvo uždaręs Skiemonių bažnyčią ir tie žmonės, tas kraštas priklausė tuo metu Alantai. Todėl, matyt, čia jį ir krikšijo. Ir, žinoma, kiek žinome iš rašytinių šaltinių, palaimintasis net ir Latvijoje statė bažnyčią, panašią į Alantos bažnyčią, jis buvo įsimylėjęs ją“, – sakė Alantos parapijos klebonas Sigitas Sudentas.                     

T. Matulionis – antrasis palaimintasis lietuvis. 1987-ųjų birželį beatifikuotas arkivyskupas Jurgis Matulaitis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.