Naujienų srautas

Kultūra2017.07.22 22:05

Rumšiškėse prisiminta Oninių šventė

Liaudies buities muziejuje Rumšiškėse  – Oninių šventė. Renginyje pristatytos senosios Oninių tradicijos. O daugiau nei savaitę muziejuje stovyklavęs pasaulio lietuvių jaunimas pristatė folkmiuziklą.

Prie šventiškai padengto stalo per Onines sėsdavo šeima, kaimynai, iš toliau suvažiuodavo giminės. Svarbiausias patiekalas būdavęs iš naujojo derliaus rugių iškepta duona.

Išvakarėse kaimynai ant durų Onoms kabindavo iš ąžuolo pintus vainikus, kai kuriuose regionuose dar ir atviruką pridėdavo, o jame pasirašydavo esą tai nakties vaiduoklių darbas. Vadinamuosius nakties vaiduoklius Onos kviesdavo kartu švęsti.

Kaip buvo kertami ir rišami rugiai, kokios senosios Oninių tradicijos rodyta Liaudies buities muziejuje Rumšiškėse vykusioje šventėje.

19 a. statytame pėdinės konstrukcijos klojime, į muziejų atvežtame iš Utenos rajono, Ripaičių kaimo, specialiai Oninių šventei įrengta senųjų derliaus nuėmimo įrankių ekspozicija.

„Aukštaitis, atvažiavęs ir pamatęs, kokį dalgį naudojo žemaičiai sakys nesąmonė, taip negalėjo būti, nes dzūkai ir aukštaičiai rugius kirto dalgiais, kurie turėjo tik vieną rankeną, o jau suvalkiečiai, žemaičiai, vakarų aukštaičiai naudojo dalgį, kuris turėjo dvi rankenas“, – pasakojo muziejininkė Sigita Žukauskaitė.

Daugiau nei savaitę muziejuje stovyklavo pasaulio lietuvių jaunimas. Draugėn iš įvairių pasaulio kraštų susibūrę jaunuoliai miestelio bažnyčioje pristatė folkmiuziklą „Saulės pasaulis II“.

Stovykloje jaunimui taip pat buvo organizuotos vakaronės, ekskursijos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi