Kultūra

2017.07.18 12:30

Parodą pristatanti G. Vitartaitė: piliakalnis yra tarsi visatos dvasinis centras

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2017.07.18 12:30

„Stebėdama amžinąją gamtą nuo piliakalnių ypač akivaizdžiai jaučiu savo laikinumą, trapumą. Tada norisi dar labiau branginti dienas ir valandas“, – teigia dailininkė Gražina Vitartaitė, „Arkos“ galerijoje pristatanti savo jubiliejinę parodą „Piliakalnių metai“. 

Tapybos darbų paroda „Piliakalnių metai“ G. Vitartaitė mini savo 75-metį. Tapydama dailininkė daug keliavo po Lietuvos piliakalnius ir skaitė literatūrą apie juos. Nors piliakalnius pradėjo tapyti tik šiai parodai, G. Vitartaitė sako, kad jie traukia jau seniai.

„Tai yra mūsų šaknys, mūsų istorija, mūsų vertybės, kurios yra kaip ir nereklamuojamos, kaip ir už ribos kažkur yra, o tuo tarpu mums jas reikia pažinti, rodyti, kalbėti apie jas. O šiaip tai aš negalėjau kitaip prieiti kaip per dvasinį pojūtį, ir taip susiformulavo man mintis, jūs galite pamatyti, kad piliakalnis yra kažkoks visatos dvasinis centras. Tai yra ne šiaip sau kalnas“, – sako dailininkė.

Galerijos vadovė Dovilė Tomkutė-Veleckienė pasakoja, kad dailininkė yra kaip reta darbšti ir vasarą ne ilsisi, o dirba. Ji esą skuba iš vieno plenero į kitą, o sustoja – nebent pasiimti naujų drobių.

„Gražina visą laiką viršija pati savo sugebėjimus ir aš stebiuosi, kaip šioje parodoje atsiskleidė jos, kaip realistinės tapytojos, kūrybinė pusė. Nes ankstesniuose Gražinos darbuose kartais galime matyti, kad peizažas, kurį ji pradeda tapyti iš natūros, jos tokia lengva ranka ir poetinio charakterio dėka, po to pavirsta ornamentu, galbūt pavirsta tokia abstrakčia drobe. <...> Ir tie piliakalniai, kuriuos ji aplankė ir vaizduoja, jie visi turi visiškai skirtingą dvasią, visiškai skirtingą spalvinę gamą ir nuotaiką“, – teigia galerijos vadovė.

Daugiau apie tai – Rugilės Merkevičiūtės ir Justės Navickaitės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.