Kultūra

2017.07.12 20:50

Prasidėjo Vilniaus kariliono festivalis

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, Edmundas Jakilaitis2017.07.12 20:50

Vilniuje prasidėjo pirmasis kariliono festivalis. Jo atidaryme skambėjo kompozitoriaus Giedriaus Kuprevičiaus kūrinio „Pulsaria perpetua“ premjera Lietuvoje.

Kompozitorius Giedrius Kuprevičius kyla į Šventųjų apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios pietinį bokštą, 45 metrų aukštį, kuriame prieš dvejus metus įrengtas karilionas. Penkių oktavų karilioną, vadinamą didžiuoju, sudaro penkios oktavos ir 61 varpas.

G. Kuprevičius prieš šio vakaro koncertą tikrina akustiką, telefonu susisiekdamas su bažnyčios apačioje likusiu koncerto garso režisieriumi. Čia šįvakar kompozitoriaus kūriniu prasidėjo pirmasis Vilniaus kariliono festivalis.

Kūrinio pasaulinė premjera įvyko Lenkijoje, Gdanske prieš pora mėnesių ir jis skirtas XVII amžiaus lenkų astronomui Janui Hevelijui. Kompozitorius sako, kad astronomas tyrinėjo kosmoso ritmus ir garsus, o vienas tų garsų vadinamas pulsaru. Todėl ir kūrinio pavadinimas „Pulsaria perpetua“ arba „Amžinieji pulsarai“.    

„Astronomas Hevelijus, garsus astronomas, tai jam skirtas kūrinys, nes jis tyrinėjo kosmoso ritmus, primityviom priemonėm, o dabar žinom, kad kosmosas pilnas garsų, o vienas tų garsų – pulsarai. Tai tų garsų dokumentinis įrašas sudaro kūrinio pagrindą. Gana didelės apimties kūrinys, kur gyvai varpai grojami ir fonograma mano sudėta iš modifikuotų pulsarų garsų“, – sakė kompozitorius.

Festivalio koncertuose bus galima pasiklausyti Juliaus Vilnonio, Gintaro ir Jorio SodeIkų atliekamų kūrinių, tai ir Baroko muzikos vakaras, XX amžiaus prancūzų kompozitorių muzika, ar Filipo Glaso kūriniai. Uždarymo koncerte rugpjūčio 16-ąją bus surengtas kino muzikos koncertas, jame skambės Angelo Badalamenti, Ennio Morricone, Nino Rotos kūriniai, kuriuos varpams pritaikė Gintaras ir Joris Sodeika.

„Lietuviškoji premjera Vilniuje, puikus instrumentas. Nuraminu abejojančius, kuriems atrodo, kad garsas neneša. Tai vienas geriausių instrumentų ne tik Pabaltijy ir Europoj. Kai atsidarys Lukiškių aikštė, tai bus labai gera vieta ten ne tik koncertams, bet ir akcijoms, festivaliams, pradžioms valstybių švenčių. Blogiausia klausyti prie bokšto, o toliau gerai, šventoriuj puiki vieta klausytis ir Lukiškių aikštė“, – galbėjo G. Kuprevičius.

Visi Vilniaus kariliono festivalio koncertai – nemokami. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.