Naujienų srautas

Kultūra2017.07.05 17:29

Kultūros bendruomenės laišką valdžiai pasirašė per 400 institucijų

LRT.lt 2017.07.05 17:29

Lietuvos kultūros bendruomenės laišką, kuriame savo susirūpinimą valdžios požiūriu į kultūrą, jos žmones, deklaruojamų pažadų ir realių darbų neatitikimą išreiškė iškiliausi Lietuvos menininkai ir kūrėjai, apdovanoti garbingiausiais Lietuvos ir tarptautiniais apdovanojimais, pasirašė daugiau nei 400 įstaigų ir organizacijų ir beveik 1700 asmenų, teigiama Lietuvos nacionalinio dramos teatro atsiųstame pranešime. 

Tarp pasirašiusiųjų – visos nacionalinės kultūros ir meno įstaigos, profesinės ir kūrėjų sąjungos, svarbiausi festivaliai, teatrai, bibliotekos, meno galerijos ir t. t. Vien nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų tarp pasirašiusiųjų – 43.

„Liepos 6-ąją švenčiama Valstybės diena. Kaip įprastai, pažymime ją koncertais, spektakliais, kitais kultūriniais renginiais, tuo netiesiogiai pasakydami, kad valstybė ir kultūra yra neišskiriamai susijusios. Tačiau ar pati valdžia tai suvokia, vis bandydama finansiškai ir moraliai menkinti kultūros sritį ir joje dirbančiuosius?“ – klausiama laiške.

Anot laiško autorių, aktyvus visos Lietuvos kultūros žmonių susitelkimas per kelias dienas – tai signalas, kaip rimtai vertinama susiklosčiusi situacija. Laiško tekste politikai, politinių partijų vadovai kviečiami „susitikti ir pradėti rengti nacionalinį susitarimą dėl kultūros“.

„Atsakymo į kreipimąsi sulaukėme tik iš prezidentės institucijos. Jame teigiama: „Nepritariame Lietuvos Respublikos vyriausybės planams ne krizės metu mažinti kultūros sričiai skiriamą biudžetą. Formuojant „pokyčių krepšelį“ negali būti pamirštas teigiamas kultūros poveikis ekonominiam, socialiniam, visuomeniniam valstybės gyvenimui. Kultūros ir meno srityse dirbantys žmonės aktyviai įsitraukia į veiklas, kurios skatina esminius socialinius visuomeninius pokyčius, todėl siūlymai mažinti kultūros biudžetą, trūkstamų lėšų randant iš vidinių resursų, paveiktų ne tik kultūros bendruomenę, bet ir didelę dalį socialiai pažeidžiamiausių šalies gyventojų. Manome, kad tokie veiksmai prieštarauja XVII vyriausybės programoje ir Lietuvos kultūros politikos kaitos gairėse išdėstytiems tikslams, ypač kultūros pozicijos stiprinimui.“

Artėjant liepos 6-ajai tikimės, kad minėdami valstybingumo šventę, nepamiršime, jog šiuolaikinė Lietuvos valstybė ir visuomenė atsirado šviesiausių kultūros asmenybių dėka, ir visi kartu išvien dirbsime, kad Lietuvos valstybė galėtų švęsti dar vieną šimtmetį 2118-aisiais“, – teigiama kreipimesi.

Kultūros bendruomenės kreipimąsi su atnaujintu pasirašiusiųjų sąrašu galite rasti šioje nuorodoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi