Kultūra

2015.09.08 13:45

Muziejų dieną ir naktį kvies pilys ir muziejų renginiai

ELTA, LRT.lt2015.09.08 13:45

Europos muziejų dienos ir tradicinės Muziejų nakties proga šeštadienį pirmą kartą lankytojams vartus atvers Medininkų pilis. Daug proginių renginių savaitgalį vyks ir Vilniaus muziejuose.

Europos muziejų dienos ir tradicinės Muziejų nakties proga šeštadienį pirmą kartą lankytojams vartus atvers Medininkų pilis. Daug proginių renginių savaitgalį vyks ir Vilniaus muziejuose.

Sutemoms gaubiant galingus Medininkų pilies mūrus, pirmą kartą šios pilies vartai ir erdvus kiemas bus atverti lankytojams. Renginys prasidės 17 val. graviūrų parodos atidarymu ir truks iki vidurnakčio.

Pasak dailės istoriko dr. Helmuto Šabasevičiaus, Medininkų pilyje atidaroma graviūrų paroda – galimybė pažvelgti į kultūros ir meno istoriją. „Pirmiausia, prisiminti šią reprodukcinę techniką, kuri nuo pat XV a. suteikė galimybę keistis ikonografinėmis ir stilistinėmis idėjomis. Antra, daugelio eksponuojamų graviūrų autorius Jeanas le Pautre`as Lietuvoje mažai žinomas, nors jo indėlis į Europos graviūros raidą bei XVII a. kultūros sklaidą aukštai vertinamas. Trečia, tai naujų lietuviško kolekcionavimo tradicijų atspindys, nes rodomi kūriniai yra iš fotomenininko Sauliaus Paukščio kolekcijos“, – sako H. Šabasevičius.

Didžiuliame Medininkų pilies kieme bus rodomos senovės baltų kovos, amatai ir gyvensena. Bus galima pašaudyti iš lanko, pamiklinti ranką svaidant ietį, pramokti senovinių žaidimų ir patirti, kokios senovėje buvo pramogos. Išalkę galės pasistiprinti smuklėje, pasiklausyti muzikos. Per vakarinę ekskursiją lankytojai bus kviečiami dalyvauti žaidime „Eiliuotos mįslės“.

Lankytojai laukiami ne tik kieme, bet ir ekspozicijų salėse. Čia bus skaitoma paskaita apie gotiką ir gotikinę tapybą, bus galima pažaisti šachmatais su pilininku, pamatyti juvelyro rekonstruotus archainius papuošalus, sužinoti kaip jie kito amžiams bėgant. Vakaro kulminacija – Senovės baltų kovų brolijos „Vilkatlakai“ vakaro kova ir Lietuvos atlikėjo Aleksandro Makejevo koncertas.

Tradiciniai Muziejų nakties renginiai vyks ir Trakų istorijos muziejuje Trakų salos pilyje. Čia dalyvaus Vilniaus teatras „Lėlė“, brolija „Viduramžių pasiuntiniai“, muzikai iš Lietuvos ir Rusijos.

Lietuvos dailės muziejus proginį savaitgalį kvies net į kelias naujas parodas. Viena iš jų – Radvilų rūmų muziejuje atidaroma nuolatinė ekspozicija „Rytų Azijos, Naujosios Gvinėjos ir Australijos aborigenų menas“.

Nacionalinėje dailės galerijoje šurmuliuos svetingas savaitgalis – gegužės 17–19 dienomis čia baigiamas rodyti Lietuvos XX a. dailės klasikų – Marijos Teresės Rožanskaitės ir Stanislovo Kuzmos – parodas galima aplankyti už 1 Lt.

Bažnytinio paveldo muziejus šeštadienį 18 val. laukia norinčiųjų išbandyti jėgas protų mūšyje. Komandų laukia keturi turai bažnytinio meno, religijotyros ir Bažnyčios aktualijų temomis. Nugalėtojai bus apdovanoti išskirtine ekskursija Vilniaus katedros požemiuose ir kitais muziejaus prizais.

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje šeštadienį 19 val. vyks koncertas „XIX a. Romantizmo epochos vokiečių kompozitorių šedevrai“. Dalyvaus Kęstučio Jakeliūno vadovaujamas Kauno vokalinis ansamblis „Acusto“.

Viename moderniausių Lietuvos banko Pinigų muziejuje šeštadienį 19 ir 21 valandomis lankytojams bus vedamos nemokamos edukacinės ekskursijos su viktorina. Šių ypatingų naktinių ekskursijų metu, artėjant lito 20-mečiui, pirmą kartą bus papasakotas įdomus ir paslaptingas savų pinigų kūrimo kelias „Lito gamybos paslaptys“.

Lietuvos aklųjų istorijos muziejuje 16 val. vyks interaktyvus susipažinimas su neregių pasauliu, vyks ekskursija užrištomis akimis, kurios dalyviai galės patirti, koks jausmas apima žmogų, kai jis negali pasikliauti savo akimis, kaip klausa ir lytėjimas gali atstoti regėjimą. Bus galima išbandyti diktoriaus profesiją ir pažinti Brailio raštą.

Genocido aukų muziejuje ir Tuskulėnų Rimties parko memorialiniame komplekse šeštadienį vyks Atvirų durų diena. Genocido aukų muziejuje lankytojai turės galimybę apžiūrėti buvusį KGB vidaus kalėjimą ir kitas muziejaus ekspozicijas. Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso lankytojai galės apsilankyti muziejinėje ekspozicijoje „Tuskulėnų dvaro paslaptys“ ir koplyčioje-kolumbariume.

Šiaulių „Aušros“ muziejus taip pat dalyvaus tarptautiniame projekte „Europos muziejų naktis“. Nuo 19.30 iki 02.00 val. lankytojai laukiami Chaimo Frenkelio viloje ir parke (Vilniaus g. 74, Šiauliai) vyksiančiame nemokamame renginyje „Iliuzijų parkas. Chaimo Frenkelio vilos parko vasaros sezono atidarymas“.

Nuo Kauno pilies iki Istorinės prezidentūros

Karinis pučiamųjų orkestras, tarpukario Kauno mados, kelionė į viduramžius ar „Auros“ šokėjų naujausias spektaklis – tai tik maža dalelė to, kas savaitgaliu lauks kauniečių, susidomėjusių tradicinės Muziejų nakties programomis.

Nemokami ir originalūs šventiniai renginiai, skirti paminėti Tarptautinę muziejų dieną, Kaune prasidės šeštadienio rytą. Pirmas duris atvers savivaldybės įsteigtas Kauno miesto muziejus, kuriame veiks kūrybinės dirbtuvės „Laikinosios sostinės mados salonas“, bus atidaryta paroda „Kauno ponios ir ponai: XX a. 3-4 dešimtmečio stilius“. Vakare įsiamžinti pasipuošus tarpukario mados drabužiais (ar bent jų detalėmis, tą pačią dieną gimusiomis kūrybinėse dirbtuvėse) kvies improvizuota fotoateljė „Mažasis Paryžius“.

Vytauto Didžiojo karo muziejus tądien lankytojus vilios Karinių oro pajėgų orkestro maršais bei miesto muzikos mokyklų moksleivių menine programa, viduramžių šokiais ir žaidimais. Be to, šiame muziejuje bus demonstruojami istoriniai kostiumai ir kažkada vykusių karų ginkluotė. Čia iki vidurnakčio veiks žiedais ir spalvomis žavinti floristikos paroda „Guns & roses“, o savo naujausią spektaklį „1863“ pristatys Kauno šokio teatras „Aura“.

Senamiestyje, greta Nemuno ir Neries santakos, šimtmečius stūksanti ir pastaruoju metu atjaunėjusi Kauno pilis (Kauno miesto muziejaus filialas) kauniečius į renginius kvies nuo vidurdienio. Šeštadienį pilies prieigose bus galima pasimokyti gaminti senoviškus koklius ar muzikos instrumentus bei papuošalus, pašaudyti iš lanko ar pažaisti protėvių žaidimus. Greta viso to čia dar veiks Pilies mugė. Visi norintieji galės apžiūrėti pilies gynėjų ginklus, išgirsti pasakojimų apie eksponuojamas pagoniškų dievų skulptūras, įsiamžinti gėdos sienoje arba nusifotografuoti vilkint viduramžių drabužiais.

Muziejų nakties išvakarėse, beje, kaip naujienų agentūrai teigė Kauno miesto muziejaus vadovė Rita Garbaravičienė, buvo atnaujinta ekspozicija „Kauno pilies istorijos mozaika“. Greta jos šeštadienį bus pristatytos ir naujos ekspozicijos „Prisiliesk prie XVII a. Kauno: nuo koklio iki puodo šukės" bei „Kauno pilies teismas“. Muziejininkų bei jų talkininkų nuomone, išskirtinė turėtų būti vakarop vyksianti Nemunu laivu atplauksiančių kryžiuočių mūšio inscenizacija, įsimintini – kryžiuočio teismo procesas ir egzekucija ar interaktyvi ekskursija po Kauno pilį. Sutemoms artėjant prie Kauno pilies, lauko kino ekrane bus pademonstruotas 1972 metais sukurtas istorinis filmas „Herkus Mantas“.

Istorinės Lietuvos Respublikos prezidentūros Kaune (Nacionalinio M. K. Čiurlionio muziejaus filialas) lankytojai šeštadienio popietę iki vakaro galės „skraidyti laiko lėktuvu ir pasisvečiuoti pas garsiausius Lietuvos lakūnus Steponą Darių ir Stasį Girėną“. Kieme bus galima apžiūrėti parodos „Vardan tos Lietuvos! Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gyvenimo skrydis“ fotografijas bei susipažinti su tautos herojais ir Lietuvos aviacijos istorija.

„Sužinosite, kiek lėktuvų turėjo Lietuvos aviatoriai pirmaisiais nepriklausomybės metais, kaip degalų kiekis buvo susijęs su pradedančiųjų lakūnų skraidymų trukme. Išgirsite, kas į Lietuvoje išpopuliarino beisbolą, krepšinį ir kitas sporto šakas“, – skelbia Prezidentūros atstovai.

Aviacijos istorija nesidominti publika Istorinės prezidentūros Audiencijų salėje galės pasiklausyti Kauno 1-osios muzikos mokyklos mokytojos Ingos Raginienės vadovaujamos klasikinės gitaros klasės mokinių koncerto. Paskui prezidentūroje bus retro kino vakaras (XX a. I p.), vaikams ir, jų tėveliams. Su tarpukario kinu lankytojus supažindins kino istorikas ir kritikas Gediminas Jankauskas. Bus pristatytas dailininko, scenografo, lėlininko Stasio Ušinsko sukurtas nuotaikingas pirmasis lietuviškas marionečių filmas „Storulio sapnas“ (1938 m.), vieno iš animacinio kino pradininkų Vladislovo Starevičiaus „Vabalų istorijos“ ir kiti to laikotarpio meninio kino kūriniai.

Kitas Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus filialas – Velnių muziejus – nuo šeštadienio vidurdienio (kas dvi valandas) surengs trejetą nemokamų ekskursijų. Lankytojus šis muziejus intriguos velnių istorijomis, kvies į magijos ir burtų pasaulį, mokys užkalbėjimų, aiškins jaunystės eliksyro paslaptį.

Vakaras ir dalis nakties bus skirti tiems, kurie nebijos linksmintis tarp velnių. Velnių muziejuje skambant alternatyviai grupės „Nekro disko“ muzikai, bus galima pamatyti, kaip gimsta ekstravagantiško, išskirtinio mąstymo ir savitos pasaulėžiūros britų menininko Steveno Vincento Mitchellio darbai bei apžiūrėti jo kūrinių parodą „Devil's“.

Tarptautinio projekto „Muziejų naktis“ iniciatorė – Prancūzijos Respublikos kultūros ir komunikacijų ministerija. Projektas, į kurį įsilieja dauguma Europos muziejų, skiriamas gegužės 18-ąją minimai Tarptautinei muziejų dienai. Tradicija tampanti galimybė muziejų ekspozicijas apžiūrėti nemokamai bei dalyvauti nakties programose sulaukia didelio dėmesio, kasmet muziejuose apsilanko vis daugiau šio renginio gerbėjų.