Kultūra

2017.06.27 09:25

Uostamiestyje vyks gatvės meno festivalis

LRT.lt2017.06.27 09:25

„EDIT Klaipėda Street Art“ festivalis siekia ne tik sukurti gražių, didelio formato piešinių ant sienų, bet ir atskleisti viešosios erdvės teikiamas galimybes dialogui ir bendravimui, todėl gatvės meno festivalis į Klaipėdą pakvietė italų menininką Fra Biancoshock, kuris pats savo kūrybos žanrą įvardija kaip efemeralizmą – gatvės ir performanso menus jungiančią kryžkelę. Jis kuria trumpalaikes, „įvietintas“ meno instaliacijas, kurios gyvuoja tam tikrą laiką ir išlieka tik fotografijų ir vaizdo formatu, teigiama pranešime spaudai.

F. Biancoshock prieš atvykdamas domėjosi Klaipėdos istorija, socialinėmis realijomis, ypatumais ir prašė festivalio kuratorių atsiųsti kaip galima daugiau medžiagos. Menininką sudomino Kaliningrado kaip menamos ir tikros grėsmės artumas, todėl pirmoji intervencijų serija vadinasi „Spalvų karas“. Iš aerozolinių dažų skardinių padaryti mažyčiai tankai važinėjasi pietiniuose rajonuose, o nedidelis povandeninis laivas skrodžia bangas viename iš H. Manto gatvės kiemų. Pusiau juokaudamas, pusiau rimtai F. Biancoshock interpretuoja geopolitinę Lietuvos kaip Europos Sąjungos pasienio situaciją bei jau vykstantį nematomą informacinį karą, kai sunku pasakyti, kurios naujienos tikros, o kurios – „fake news“.

Šių metų Lietuvos kultūros sostinė Klaipėda – miestas prie vandens, vienintelis Lietuvos uostamiestis. Šią ypatingą miesto aurą festivalio kuratoriai siekia pabrėžti skatindami dalyvaujančius menininkus sukurti darbų jūros tematika. F. Biancoshock Danės upe ant gelbėjimosi rato išplukdė akvariumą su penkiomis auksinėmis žuvelėmis.

„Uostas yra lyg vartai, pro kuriuos į šalį patenka kroviniai, žmonės, mados ir naujovės. Šios žuvytės – pabėgėliai iš gyvūnų prekių parduotuvės, atvykusios čia, į Klaipėdą, ieškoti geresnio gyvenimo. Žuvytėms pasisekė, jų pabėgėlių statusas buvo patvirtintas ir sėkmingai rasti nauji namai.“  –  šypsosi  F. Biancoshock.

 F. Biancoshock Italijoje dirba su pabėgėlių centrais, jį jaudina Viduržemio jūroje skęstančių laivų problematika. Žinia, kad Lietuva pirmoji šalis, kuri sutiko priimti pabėgėlius iš Čečėnijos, paskatino menininką sukurti šią instaliaciją.

„EDIT Klaipėda Street Art“ – penkerius metus vykstantis gatvės meno festivalis, šiemet iš Vilniaus persikėlęs į Klaipėdą. Festivalio metu meninkas Ricky Lee Gordonas (PAR) išpiešė keltą „Baltija“, keliantį iš Naujosios perkėlos, architektai SPRIK sukūrė instaliaciją „Baseinas“ Smiltynės jachtklube, Tellas (Italija) išpiešė piliavietės rytinės kurtinos sieną, Seikon (Lenkija) jau baigė piešinį ant Parodų rūmų, A. Bran išmargino apleistą namą Liepų g. 75.

Festivalyje liepos 1d.  20 val. Klaipėdos kultūros fabrike dar laukia kino vakaras „EDIT: STREET ART FILM FEST“ ir koncertas, kuriame pasirodys monoprojektas KOTORI.

Visos festivalio naujienos interneto puslapyje P. Sadausko nuotr. ir socialiniame tinkle http://www.fb.com/edistreetart

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.