Kultūra

2015.09.08 13:45

Tradiciniam festivaliui – bado dieta

Raimonda Ramelienė, „Lietuvos žinios“2015.09.08 13:45

Likus savaitei iki tradicinio sostinėje rengiamo tarptautinio folkloro festivalio „Skamba skamba kankliai“, jo organizatoriai suka galvas, kur rasti lėšų šventės išlaidoms padengti, rašoma dienraštyje „Lietuvos žinios“.

Likus savaitei iki tradicinio sostinėje rengiamo tarptautinio folkloro festivalio „Skamba skamba kankliai“, jo organizatoriai suka galvas, kur rasti lėšų šventės išlaidoms padengti, rašoma dienraštyje „Lietuvos žinios“.

Jei Vilniaus savivaldybė neatvers savo piniginės, renginiui gresia finansinė praraja.

Kitą savaitę 41-ą kartą sostinėje vyksiantis tarptautinis folkloro festivalis „Skamba skamba kankliai“ jo rengėjui – Vilniaus etninės kultūros centrui (VEKC) – tapo tikra galvasope. Sukaupta vos pusė šventei reikalingo biudžeto, tad šiuo metu aktyviai ieškoma rėmėjų, rašomi graudūs laiškai politikams. Į tokią padėtį VEKC pateko, kai sostinės savivaldybė atsisakė skirti papildomą finansinę injekciją festivaliui paremti.

Kaip teigė VEKC direktorė Milda Ričkutė, apie savo poziciją merija pranešė likus vos mėnesiui iki renginio. Motyvuoto paaiškinimo, kodėl priimtas toks sprendimas, ji tikino taip ir nesulaukusi. Savivaldybės atstovai stebisi, kad atsisakymas skirti šventei papildomų lėšų VEKC buvo staigmena. Anot kultūros klausimus kuruojančio vicemero Jaroslavo Kaminskio, VEKC per metus gauna 0,5 mln. litų. Duoti daugiau niekas esą ir nežadėjo.

Švenčių gali nelikti

Vakar LŽ kalbinta M. Ričkutė prisipažino nežinanti, kaip teks priimti daugiau nei 100 iš užsienio į festivalį atvyksiančių svečių. „Visi pakviesti iš anksto, jau negaliu jų atšaukti. Manęs vos infarktas neištiko išgirdus, kad savivaldybė neskirs lėšų“, – neslėpė jaudulio festivalio organizatorė. Anot jos, „labai labai taupant“ tokio lygio šventei surengti reikia 180–200 tūkst. litų.

„Iki šiol didžiosioms miesto šventėms – Kaziuko mugei, Žolynų turgui, Užgavėnėms, Rudens lygiadieniui ir kitoms – buvo skiriamas atskiras finansavimas“, – pridūrė VEKC vadovė.

Savivaldybė paprastai skirdavo festivaliui 50–60 tūkst. litų. Tačiau šiemet viskas baigėsi. M. Ričkutė prisiminė, kaip, norėdamas iš savivaldybės gauti bent šiokią tokią injekciją Kaziuko mugei surengti, VEKC pavasariop turėjo nueiti „kryžiaus kelius“. „Susimylėjo 38 tūkst. litų duoti mugei ir 12 tūkst. litų svečiams pamaitinti“, – pasakojo ji.

Centro vadovės žodžiais, šiemet festivalį „Skamba skamba kankliai“ gelbsti Kultūros ministerijos skirti 100 tūkst. litų. Šios lėšos VEKC teko pagal specialų tarptautinį projektą, įgyvendinamą kas trejus metus. „Tačiau tokiu atveju pinigai skiriami su sąlyga, kad turėsime kofinansavimą iš savivaldybės ir kitų rėmėjų. Jei kofinansavimo nebus, tuos 100 tūkst. litų privalėsime ministerijai grąžinti. Tai – košmaras“, – pabrėžė M. Ričkutė. Todėl dabar, savivaldybei atsisakius prisidėti, VEKC visais būdais ieško rėmėjų. Kol kas šios paieškos nėra sėkmingos.

Kreipėsi laiškais

M. Ričkutės teigimu, jai nepavyksta pasikalbėti nei su meru Artūru Zuoku, nei su vicemeru J. Kaminskiu. Merija į jos raštus nereaguoja. Centro vadovė tik pasidžiaugė, kad prie festivalio organizavimo darbų prisidėjo Trakų, Druskininkų savivaldybės, sostinės Mokytojų namai, Vilniaus universitetas. „Draugų tikrai turime. Bet vis tiek apmaudu, kad vienintelis toks Baltijos šalyse festivalis yra žlugdomas“, – apgailestavo VEKC direktorė.

Laiškus su pagalbos prašymu M. Ričkutė išsiuntė visiems Lietuvoje rinktiems europarlamentarams ir su kultūra susijusiems Seimo nariams. Kol kas atsišaukė ir finansiškai festivalį parėmė tik keturi europarlamentarai.

„Pravalgo“ pinigus?

Sostinės vicemeras J. Kaminskis vakar tikino, esą Kultūros ministerija, skirdama renginiui lėšų, tikrai negali reikalauti, kad būtų įvykdytos kokios nors papildomos sąlygos. „Tai „pletkai“. Jeigu lėšos jau duotos, ministerija neturi kelti klausimo dėl kofinansavimo“, – LŽ pareiškė jis. Anot vicemero, jei savivaldybė ką nors kofinansuoja, tokiems projektams suteikiama pirmumo teisė.

„Kitas dalykas – VEKC turi savo pinigų. Kasmet gauna pusę milijono, išlaiko 11 etatų. Juk jie ten pasodinti ne pinigams pravalgyti, o ką nors suorganizuoti“, – aiškino J. Kaminskis. Be to, pasak jo, apie „biudžeto situaciją“ VEKC žinojo dar sausio pabaigoje.

Vis dėlto vicemeras neatmetė galimybės, kad festivalio organizatoriams „gal ir bus skirta šiek tiek pinigų“. Pavyzdžiui, mero priėmimui rotušėje surengti.

Mero pomėgiai kiti

Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto (ŠMKK) pirmininkė „darbietė“ Audronė Pitrėnienė LŽ tikino, kad ŠMKK nėra gavęs jokių skundų dėl nesklandumų organizuojant festivalį „Skamba skamba kankliai“. Parlamentarė žadėjo pasidomėti iškilusiomis problemomis. Jei toks renginys išnyktų iš kultūrinio krašto gyvenimo, A.Pitrėnienės nuomone, tai „būtų didelis nuostolis dėl daugybės priežasčių“. „Pirmiausia kanklės yra mūsų paveldas. Kai jomis skambina gausus būrys kanklininkų, toks reginys būna vertas ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio dėmesio“, – kalbėjo parlamentarė.

Jai antrino ir liberalė Dalia Teišerskytė. „Man gaila kiekvieno nykstančio kultūrinio reiškinio. Taip po truputį planingai patys save naikiname. Einame į tai, kad niekas nežinos, kas yra Lietuva ir lietuviai“, – apgailestavo Seimo narė.

Vilniaus tarybos nario konservatoriaus Vido Urbonavičiaus nuomone, tikruosius mero A. Zuoko „kultūrinius pomėgius“ atspindi neseniai parengtas sostinės biudžeto perskirstymo planas. „Matyti, kad lėšų negailima net visai nežinomiems renginiams, o tradiciniai stumiami į šoną. Pavyzdžiui, Užupio (šiame sostinės rajone gyvena meras – aut.) meno inkubatoriaus plėtrai numatyta net skolintis pinigų“, – LŽ tvirtino V. Urbonavičius. Jis pabrėžė, kad būtų didžiulė gėda, jei „Skamba skamba kankliai“ būtų sužlugdyti.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt