Naujienų srautas

Kultūra2017.06.23 17:11

Filosofui A. Mickūnui įteiktas aukščiausias Kultūros ministerijos apdovanojimas

LRT.lt 2017.06.23 17:11

Birželio 23 d. filosofui, žymiam išeivijos kultūros ir visuomenės veikėjui Algiui Mickūnui už nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui, už bendruomeniškumo stiprinimą, už asmeninę atsakomybę, kuriant kultūrinę ir dvasinę aplinką įteiktas Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos aukščiausias apdovanojimas garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“. Garbingą apdovanojimą Algiui Mickūnui įteikė kultūros viceministrė Gintautė Žemaitytė Alantoje (Molėtų rajonas) vykstančio 60-ojo „Santaros-Šviesos“ suvažiavimo metu.

Algis Mickūnas yra Ohajo (JAV) universiteto profesorius, vienas iškiliausių lietuvių išeivijos filosofų, tarptautiniu mastu pripažintas mokslininkas, fenomenologas, Lietuvos mokslų akademijos narys, Vilniaus universiteto, Mykolo Riomerio universiteto ir Klaipėdos universiteto garbės daktaras, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Algio Mickūno filosofinė ir kultūrinė veikla tęsiasi ilgiau nei 45-erius metus. Nuo 1969 metų jis dėsto Ohajo universitete, nuo 1986 metų yra šio universiteto profesorius. Jis yra įkūręs mokslo ir tarptautinių studijų centrų įvairiuose pasaulio universitetuose. Jo tyrinėjimų sritys apima fenomenologiją, komunikaciją, sociologiją, istoriją, politinę filosofiją, antropologiją, Rytų ir Vakarų civilizacijų lyginamuosius tyrimus. Lietuvoje Algis Mickūnas yra dėstęs filosofijos kursus Vytauto Didžiojo universitete, Vilniaus universitete, Klaipėdos universitete, Vilniaus Gedimino technikos universitete, Vilniaus dailės akademijoje ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Jis aktyviai dalyvauja doktorantų ruošime.

Mickūnas yra paskelbęs daugiau nei 1000 mokslinių straipsnių tarptautiniuose filosofijos moksliniuose žurnaluose, skaitė pranešimus daugelyje tarptautinių konferencijų ir simpoziumų. Anglų kalba yra išleista daugiau nei 10 filosofo knygų, lietuvių kalba – 11 knygų (tarp jų – „Pastovumas ir tėkmė. Kultūros fenomenologijos apybraižos“, 2007; „Demokratija šiandien“, 2007; „Summa erotica“, 2010; „Per fenomenologiją į dzenbudizmą“, 2012; „Estetika. Menas ir pasaulio patirtis“, 2012; „Mokykla, mokytojai, mokiniai“, 2014; „Fenomenologija ir jos šešėlis“, 2015; „Kosminė sąmonė“, 2017). Algis Mickūnas yra Lietuvos mokslinių žurnalų „Problemos“, „Filosofija. Sociologija“ redakcinių kolegijų narys.

Algio Mickūno nuopelnai Lietuvos kultūrai neapsiriboja tik indėliu į filosofiją ir akademinį gyvenimą. Algis Mickūnas yra vienas iš „Santaros-Šviesos“ sąjūdžio aktyvių narių, nuolatinis paskaitų, diskusijų dalyvis, daug prisidėjęs prie „Santaros-Šviesos“ grįžimo iš išeivijos ir prigijimo Lietuvoje.

Prieš 60 metų – 1957-aisiais – Jungtinėse Amerikos Valstijose susijungė 1947 m. Tiubingene įkurtas akademinio jaunimo sambūris „Šviesa“ ir 1954 m. JAV Vytauto Kavolio, Valdo Adamkaus ir bičiulių įsteigta lietuvių studentų organizacija „Santara“. Nuo 1993-ųjų „Santara-Šviesa“ kasmet savo suvažiavimus rengia ir Lietuvoje. Organizacija šiandien jungia lietuvybės likimui neabejingus Lietuvos ir pasaulio kultūrininkus, intelektualus, akademinį jaunimą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi