Kultūra

2017.06.21 16:27

Prancūzų teatro kritikai geriausiu užsienio spektakliu išrinko LNDT „Didvyrių aikštę“

LRT.lt2017.06.21 16:27

Birželio 19 d. Paryžiuje, Chaillot teatre, įteikti kasmetiniai Prancūzijos Teatro, muzikos ir šokio kritikų draugijos apdovanojimai. Du iš jų pelnė režisierius Krystianas Lupa: už geriausią 2017 m. Prancūzijoje parodytą užsienio spektaklį (Thomaso Bernhardo „Didvyrių aikštė“, Lietuvos nacionalinis dramos teatras) bei už geriausią teatrui skirtą knygą (Krystian Lupa, „Utopia. Lettres aux acteurs“ (liet. „Utopija. Laiškai aktoriams“), kurią iš lenkų kalbos išvertė Eric Veaux ir Agnieszka Zgieb, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Apdovanojimą už geriausią užsienio spektaklį Lupos vardu priėmė teatro Odeon direktorius Stephane`as Braunschweigas, perskaitęs K. Lupos padėkos žodį:

„Kiekvienas džiaugsmas turi kur kas gilesnę prasmę, kai gali juo dalintis. Su dideliu jauduliu mūsų „Didvyrių aikštės“ sėkme dalinuosi su charizmatiška Lietuvos nacionalinio dramos teatro Vilniuje trupe, su aktoriais, kurie taip giliai ir asmeniškai ėmėsi perteikti Th. Bernhardo tekstą ir jame slypinčią begalinę kančią, su Audroniu Liuga, buvusiu šio teatro meno vadovu, kuris svajojo apie „Didvyrių aikštę“ Vilniuje ir su nepaprastu ryžtu ėmėsi šią savo svajonę įgyvendinti.

Jaudindamasis parašiau elektroninį laišką Peteriui Fabianui, Th. Bernhardo broliui, pranešdamas apie dar vieną šio paslapčių kupino teksto pergalę – teksto, kuris taip esmingai kalba apie dabartiniame mūsų pasaulyje įsitvirtinusią neapykantą. Taip pat labai viliuosi, kad ši žinia iš Prancūzijos pasieks ir Lenkiją bei taps argumentu mano šalyje vykstančiame kultūros kare – kurioziška, kad mūsų šalies premjeras Aušvicą naudoja kurstyti tai pačiai tautinei neapykantai, apie kurią kalba Th. Bernhardas. Nuoširdžiai dėkoju teatrui La Colline už suteiktą erdvę mūsų viešnagei Paryžiuje.“

Teatro, muzikos ir šokio kritikų draugijos apdovanojimai teikiami jau 55 kartą; Didįjį prizą kaip geriausias Prancūzijos metų spektaklis pelnė Čilės rašytojo ir poeto Roberto Bolano (1953–2003) romano „2666“ inscenizacija (režisierius – Julienas Gosselinas; Festival d’Avignon–Odeon, Theatre de l’Europe–Ateliers Berthier).

Režisierius K. Lupa, D. Matvejevo nuotr.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt