Kultūra

2017.06.16 18:18

Lietuvos padėkos Islandijai akcentas – ledinė Bjork skulptūra

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS2017.06.16 18:18

Vilniuje penktadienį kelioms valandoms iškilo islandų dainininkės Bjork skulptūra. Taip startavo tradicinė šventė, per kurią lietuviai dėkoja Islandijai už drąsą pripažįstant Lietuvos nepriklausomybę 1991 metais.

Islandijos nepriklausomybės dienos išvakarėse surengtos šventės „Ačiū tau, Islandija“ sumanytojai tikisi po kelerių metų scenoje Islandijos gatvėje išvysti ir pačią Bjork.

„Norime tobulėti. Šiemet pradėjome ledo skulptūrų seriją – pradėjome nuo tokio luito su Bjork profilio. Kitais metais darysime kažką didingesnio, su kažkokiu kitu garsiu islandu, tęsime visą projektą. Po penkerių metų mes planuojame pakviesti pačią Bjork į šią gatvę, uždaryti ją ir klausytis jos koncerto“, – BNS sakė renginio sumanytojas Mantas Titas Urbonas.

Islandijos gatvė, kuri be lietuviškojo pavadinimo turi ir lentelę islandų kalba, Islandų nepriklausomybės dienos išvakarėse pirmąkart tapo pėsčiųjų promenada, automobilių eismas čia draudžiamas nuo ryto.

Vidurdienį gatvėje įsikūrė improvizuotas vikingų kaimas ir turgus, pavakare prasidėjo gatvės futbolo turnyras nedideliame plotelyje su dirbtine danga gatvės gale. Kaip sako M. T. Urbonas, turnyras skirtas pagerbti Islandijos futbolui ir rinktinei, kuri pernai iškopė į Europos futbolo čempionato ketvirtfinalį ir nusileido tik prancūzams.

„Dėkojame už tai, kad 1991 metais islandai pirmieji pripažino Lietuvos ir Baltijos šalių nepriklausomybę. Tai – drąsus ir labai draugiškas žingsnis. Manau, verta padėkoti, kartu ir susipažinti su jų kultūra, muzika, menais, nes simpatiją šiai šaliai turime didžiulę“, – sako M. T. Urbonas.

Vakare vyks šaliai skirtas protų mūšis, kurį ves žurnalistas Vytaras Radzevičius, rengiamos dvi diskusijos: pirmoji – apie alkoholio ribojimus, bus lyginama situacija Lietuvoje ir Islandijoje, antroji – skirta aptarti Lietuvos kaip Šiaurės regiono šalies koncepcijai.

22 valandą, prasidėjus oficialiajai renginio daliai, ketinama užmegzti tiesioginį vaizdo ryšį su Reikjaviku, gatvėje įsikūrę barai varžysis, kas pagamins gardžiausią islandišką dešrainį. Likus valandai iki vidurnakčio koncertą dovanos Reikjaviko grupė „Valdimar“.

Renginyje dalyvaus Islandijos ambasadorė Lietuvai Kristin A. Arnadottir, Vilniaus meras Remigijus Šimašius, Seimo nariai.

Islandija – pirmoji iš demokratinių Vakarų valstybių 1991-ųjų vasario 11-tąją pripažinusi Lietuvos nepriklausomybę. Tarptautiniu mastu tai padaryta tik po metų. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.