Kultūra

2017.06.14 08:40

Sapiegų rūmus pirmąkart nušvies „Kultūros naktis“

LRT.lt2017.06.14 08:40

Penktadienį, birželio 16 d., nuo 18 val. vakaro iki 2 val. nakties „Kultūros naktis" pirmąkart vyks Sapiegų rūmuose. Juose  skambės koncertai, stebins spektakliai, rūmus nušvies vaizdo ir šviesos instaliacijos, teigiama pranešime spaudai

Atvykę į „Kultūros naktį“ Sapiegų rūmuose turėsite unikalią galimybę susitikti su skirtingų kartų Sapiegų giminės atstovais, kuriuos sukurs menininkė Eglė Prokopavičiūtė. Jie rūmų erdvėse pasirodys šviesos pavidalu, primindami apie savo egzistavimą ir glaudų ryšį su didinga giminės istorija.

Nuo 2015 m. kovo mėnesio Paryžiuje reziduojanti menininkė Sakurako 19.00 val. Sapiegų rūmų menėje parodys savo solospektaklį „Voyager“ („Keliautojas“). Jo metu bus kviečiama pasinerti į japoniško šokio „butō“ sukurtą „buvimo“ atmosferą bei atidžiai sekti subtilias personažo, keliaujančio per gyvenimą, transformacijas. Šis pasakojimas – apie mūsų nesugebėjimą gyventi čia ir dabar, skendėjimą prisiminimuose bei ateities planuose, prisirišimą bei bandymą išsivaduoti nuo priklausomybės, nuo daiktų, žmonių, emocijų ar būsenų. Savo darbus menininkė jau yra pristačiusi Olandijoje, Prancūzijoje, Japonijoje ir kitose šalyse.

Urtė Milda Širvinskaitė pristatys vaizdo ir šviesos instaliaciją „Virsmas“, kuri papasakos apie žmogaus-drugio metamorfozę iš nerangaus vikšro į grakštų drugį. Menininkė subtilia metafora sieks išreikšti žmogaus tobulėjimą, vidinę evoliuciją.

Nuo 21 val. vakaro nuobodžiauti neleis ansamblis „Brasspalvos“, kviesdami į pasirodymą „Klasika spalvotu kostiumu“. Varinių pučiamųjų instrumentų garsai susilies su baroko stiliaus Sapiegų rūmų sienomis. Koncerto programoje skambės kūriniai iš pasaulyje gerai žinomo ansamblio „Canadian Brass“ repertuaro. Daugelis kūrinių Lietuvoje bus atliekami pirmą kartą. Programoje taip pat skambės džiazas, bliuzas, tango bei profesionalios instrumentuotės varinių pučiamųjų kvintetui.

Menininkai Veronika Olšauskaitė, Karolina Artimavičiūtė ir Laurynas Griežė „Kultūros nakties“ metu nuo 21 val. vakaro viename iš Sapiegų rūmų bokštelių pristatys savo vizualinį šviesos projektą „Nuogi šešėliai“. Šviesomis bus siekiama atskleisti ir išgryninti lūžtantį šešėlį, stebėti jo deformaciją ir sklaidą.

Sutemus pirmąkart naujai galėsime pažvelgti į Sapiegų rūmus, suvokdami juos kitaip šviesos, lazerių ir XVII a. architektūros žaisme. Prie pagrindinio lauko fasado kiekvienas Sapiegų rūmų lankytojas bus pasitinkamas interaktyvia šviesų instaliacija. Festivalio lankytojams keliaujant įėjimo link, lazerių fone pagrindinis rūmų fasadas tarsi atgis ir atskleis dar nematytą rūmų portretą.

Sapiegų rūmus 1689–1692 metais pagal Giovannio Battistos Fredianio projektą Vilniaus Antakalnyje statė Lietuvos didysis etmonas Kazimieras Jonas Sapiega. Teigiama, jog dekoruojant juos dalyvavo Sapiegos rūmų skulptorius ir architektas Giovanni Pietro Perti. Brandžiojo baroko Sapiegų rūmų ansamblis yra išlaikęs svarbiausius ansamblio kompozicijos elementus – kiemą su centre stovinčiais rūmais, į rūmus orientuotą centrinę parko dalį ir jo ašyje nutiestą centrinį taką, jungiantį Antakalnio gatvę su rūmų kiemu bei centrinės parko alėjos pradžioje į rūmų kiemą vedančiais vartais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt