Kultūra

2017.06.13 15:36

Teismas: S. Teitelbaumo tapybos darbas turi būti jam grąžintas

BNS2017.06.13 15:36

Klaipėdos miesto apylinkės teismas įpareigojo galeriją ir Klaipėdos apskrities dailininkų sąjungą grąžinti menininkui priklausantį tapybos darbą „Vystančios alyvos ir angelas – sargas“ („Vystančios alyvos ir išganytojo apsireiškimas“) arba atlyginti paveikslo vertę – beveik pustrečio tūkstančio eurų.

Taip pirmadienį teismas išsprendė dailininko ir galerijos ginčą byloje dėl turto išreikalavimo iš svetimo neteisėto valdymo.

Kaip pranešė teismas, 2015 metų pradžioje Solomonas Teitelbaumas susitarė su galerija dėl jo asmeninės parodos. Iš viso į parodą buvo paimti 28 dailininko tapybos darbai. Minėtoje parodoje buvo parduota dalis autoriaus darbų, o neparduoti – eksponuojami „Art Vilnius15“ mugėje. Po mugės likę dailininko tapybos darbai jam buvo grąžinti, tačiau paveikslas „Vystančios alyvos ir angelas – sargas“ grąžintas nebuvo.

Dailininkų sąjunga ir galerijos atstovė teigė, kad darbas „Vystančios alyvos ir išganytojo apsireiškimas“ dailininkui buvo grąžintas pasirašytinai dar 2016 metų birželį.

Teismas konstatavo, kad dailininkui nereikia įrodinėti fakto dėl paveikslo nuosavybės teisių, kadangi tapybos darbas – paveikslas yra autoriaus sukurtas kūrinys ir ginčo dėl nuosavybės teisės šiam paveikslui nėra. Be to, šalys pripažino, kad tapybos darbas „Vystančios alyvos ir angelas sargas“ („Vystančios alyvos ir išganytojo apsireiškimas“), kaip ir kiti dailininko darbai, buvo perduoti su tikslu juos parduoti bei eksponuoti. Tačiau jokių rašytinių sutarčių dėl paveikslų perdavimo ar eksponavimo nebuvo sudaryta.

Teismas teigia, kad priimdamas sprendimą rėmėsi nuosekliais menininko paaiškinimais ir byloje esančiais rašytiniais įrodymais: antstolio faktinių aplinkybių konstatavimo protokolu, kuriame fiksuota, jog dailininkas norėdamas paimti darbą, privalo sumokėti galerijai tam tikrą pinigų sumą už parodos „ArtVilnius15“ organizavimą, antstolio protokolu užfiksuotu pokalbiu tarp darbų autoriaus ir galerijos direktorės. Teismas pripažino, kad tapybos darbas yra pas atsakovus.

Teismas nustatė, kad Dailininkų sąjunga ir galerija nenurodė jokio teisėto pagrindo, dėl kurio galėtų pasisavinti ar sulaikyti šį darbą. Teismas nusprendė dailininko ieškinį tenkinti visiškai.

S. Teitelbaumas priskiriamas prie ryškiausių šiuolaikinių Lietuvos dailininkų. Jo kūriniai dalyvavo grupinėse parodose Austrijoje, JAV, Švedijoje, Islandijoje, Vokietijoje. 1995 metais dailininkas buvo apdovanotas V. Vizgirdos premija už grupės „ARS” tradicijų pratęsimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.