Kultūra

2017.06.09 13:40

Viešojo kalbėjimo specialistė: per trumpą laiką norime pasakyti per daug

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2017.06.09 13:40

Viešojo kalbėjimo subtilybių mokanti aktorė, vaidybos ir scenos kalbos dėstytoja Aldona Vilutytė pabrėžia, kad svarbiausia prieš pristatant pranešimą yra kruopščiai atlikti namų darbus, taip pat nereikia norėti per trumpą laiką pasakyti per daug, nekalbėti taip, tarsi „aš žinau ir tai yra visiems savaime suprantama“.

A. Vilutytė sako, kad labai svarbu suprasti, kad pristatomo pranešimo laikas yra limituotas, tad nereikia jo perkrauti informacija.

„Nesvarbu, ar tavo pranešimas yra penkių minučių, ar pusvalandžio, valandos, klausytojas atsimena penkis esminius dalykus“, – sako aktorė.

Pasak jos, svarbus yra ir paties pranešėjo azartas, užsidegimas, tikėjimas tuo, apie ką jis kalba. Taip pat derėtų suprasti, kad pranešimo tema auditorijai gali būti mažiau žinoma nei pačiam pranešėjui. A. Vilutytės teigimu, dalis žmonių kalba taip, tarsi „aš žinau ir tai yra visiems savaime suprantama“.

Kalbėdama apie patarimus pranešėjams, aktorė primena, kad prieš einant viešai kalbėti reikėtų nevartoti tam tikrų dalykų.

„Prieš svarbius kalbėjimus patarčiau vengti tokių dalykų kaip gazuoti gėrimai <...>, taip pat saldumynai, riešutai, šokoladas, grūdai, sėklos. Šie produktai apvelia balso stygas“, – įspėja A. Vilutytė.

Aktorė taip pat akcentuoja, kad kalbant viešai didelį dėmesį reikėtų skirti pauzėms.

Daugiau apie tai – įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.