Kultūra

2017.06.07 16:31

M. Mažvydo bibliotekoje vyks J. Joyce`o parodos muzikinis atidarymas

LRT.lt2017.06.07 16:31

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka modernios literatūros gurmanus kviečia apsilankyti – penktadienį, 18 val., bus atidaroma vieno žymiausių airių rašytojo ir poeto Jameso Joyce`o (1882–1941) gyvenimui ir kūrybai skirta paroda, rašoma pranešime spaudai.

Per atidarymą bus kalbama apie filosofinius rašytojo kūrybos aspektus, menininkus, kurie darė įtaką jo darbams, J. Joyce`o svarbą šiuolaikinės literatūros plėtrai. Lankytojai turės unikalią progą išgirsti rašytojo mėgstamiausių airiškų dainų. Filosofijos profesorius emeritas, poetas ir muzikantas Franas O`Rourke`as surengs poezijos skaitymus su gitaros intarpais.

Muzika ir dainos užima reikšmingą vietą rašytojo kūryboje. Skaičiuojama, kad jo kūriniuose muzika minima 3 500 kartų. Minimos operų arijos, katalikų liturginės giesmės, miuzikholo dainos ir džiazas, esama šimtai nuorodų į airiškas dainas, tačiau tai vis dar mažai tyrinėta tema. Profesorius F. O`Rourke`as yra rašęs apie apie filosofijos įtaką J. Joyce`o kūrybai ir apie tai, kaip rašytojas pateikia nuorodas į tradicines airiškas dainas. 2011 m. profesorius skaitė vieną pagrindinių paskaitų Paryžiuje vykusioje konferencijoje „Cognitive Joyce“ (Pažinkime Joyce`ą). Jis parėmė J. Joyce`o gitaros restauravimą ir drauge su Johnu Feeley, vienu geriausių Airijos klasikinės gitaros atlikėjų, įrašė rašytojo kūryboje minimų airiškų dainų kompaktinę plokštelę.

J. Joyce`as – rašytojas, be kurio neįsivaizduojama pasaulio literatūra. Savo knygomis jis užsitikrino vietą literatūros kūrėjų viršūnėje. Šio meno kritikai įrašė jo pavardę į žymiausių pasaulio rašytojų per visą žmonijos istoriją ketvertą – šalia Homero, Dante ir W. Shakespeare`o. Reikšmingiausias jo romanas „Ulisas“ (1922) – vienas garsiausių XX a. bet kokios meno formos šedevrų. 2001 metais Pasaulinė bibliotekininkų taryba (angl. World Librarian Board) paskelbė geriausių XX a. knygų šimtuką, kuriame įrašytos net trys J. Joyce`o knygos: 1-oje vietoje „Ulisas“ (ang. Ulysses), 3-ioje – „Menininko jaunų dienų portretas“ ( angl. A Portrait of the Artist as a Young Man) ir 77-oje – „Finegano šermenys“ (angl. Finnegans Wake).

Kaip teigia airių intelektualai, Dublinas yra vos ne vienintelis miestas pasaulyje, turintis ne tik šventą globėją, bet ir šventą knygą. J. Joyce`o romanas „Ulisas“ ir yra ta „šventoji“ ne tik Airijos, bet ir pasaulio knyga, vaizduojanti XX a. žmogaus egzistenciją postmodernioje kasdienybėje. Maža to, romanas „Ulisas“ iškilmingai pagerbiamas visame pasaulyje birželio 16 d. šventėje „Bloomsday“ (liet. Blumo diena). Šventės pavadinimas kilo iš Leopoldo Blumo (Leopold Bloom) – pagrindinio „Uliso“ veikėjo – vardo ir pavardės. Pirmą kartą švęsti šią šventę buvo sumanyta 1954 m. ir netrukus ji tapo bene vienintele tarptautine meno kūriniui skirta švente. Airijos ambasados Vilniuje iniciatyva nuo 2006 m. Blumo diena minima ir Lietuvoje.

J. Joyce`o kūrybos gerbėjų Lietuvoje taip pat netrūksta. Juolab kad pats autorius paliko daug neatsakytų klausimų: „Aš užminiau tiek daug mįslių bei galvosūkių, kad profesoriai per šimtmečių šimtmečius ginčysis dėl to, ką turėjau omeny, ir tai – vienintelis būdas pasiekti nemirtingumą.“

Parodos organizatoriai – Airijos ambasada Lietuvoje ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.