Kultūra

2017.06.02 13:36

Sostinės „Arkos“ galerijoje – pirmoji neuromeno darbų paroda Lietuvoje

LRT.lt 2017.06.02 13:36

Dailės terapeutė, neuroedukatorė Marija Mendelė-Leliugienė netrukus pristatys savo personalinę neuromeno darbų parodą „GENESIS’’.  Neuromenas – tai visiškai naujas ir unikalus būdas perteikti žinią visuomenei apie kol kas vis dar paslaptingas neuromokslų šakas, teigiama pranešime spaudai.

„Neuromeno darbai savo subtiliąja vibracija leidžia žmogui ne tik pamatyti daugiau nei matoma, bet ir suprasti bei suvokti daugiau, nei pavaizduota plokštuminėje erdvėje. Neuromeno darbai sudaro sąlygas panirti į save taip giliai, kaip žmogus yra pasiruošęs tai akimirkai“, – apie neuromeną pasakoja M. Mendelė-Leliugienė.

Neuromeno pradininku pasaulyje laikomas profesorius iš Anglijos universiteto Johnas Oniansas, kuris 2005 metais meno istorijos katedroje pradėjo dėstyti apie meno ir smegenų sąveiką, meno poveikį žmogui, neuromokslų principus. Taip kilo idėja pradėti bendradarbiavimą su neurobiologijos mokslininkais ir aiškintis, kas vyksta menininkų smegenyse, kokią informaciją jie perteikia.

Neuromeno plenerų  pradininkai Suprata Marsh, Diliana Pecheva, Jamie Uptonas bei Viviana Robles meną apjungė su neuromokslais. Jų idėja atvėrė menui naujas perspektyvas, o menininkams – naujas galimybes. Anot idėjos autorių „neuromeno esmė slypi menininko gebėjime perteikti savo gyvenimo patirtį taip, kad jų darbai pradeda kalbėti apie neuromokslą“.

Dailės terapeutės M. Mendelės-Leliugienės ir Lietuvos genetiko, profesoriaus, medicinos mokslų daktaro Danieliaus Serapino bendradarbiavimo rezultatas – jau startavęs pirmasis Lietuvoje tyrimas apie neuroedukacinių metodų poveikį žmogaus telomerų, atsakingų už ląstelės senėjimą, ilgiui. Jei tyrimo hipotezė pasitvirtins – terapeutės ir genetiko atrasti neuroedukaciniai metodai ne tik padės išlikti sveikiems, bet ir pristabdyti senėjimo procesą. Parodos atidarymo proga profesorius D. Serapinas svečiams skaitys paskaitą „Evoliucija, menas ir genetika“.

„Viso gyvenimo patirtį, įžvalgas, išmintį, žinias, troškimus, padėkas ir svajones suliejau į vieną didžiulį kūrybinį virsmą, kurį sutalpinau ant septynių drobių tapydama aliejiniais dažais.  Šį savo kūrybinio virsmo išsiliejimą pavadinau „GENESIS’’ (gr. ginesis – kilmė, gimimas). Tapymui sąmoningai pasirinkau kodines spalvas, kurios man tarnavo kaip ypatingas raktas potėpiais perteikti savo žinias ir suvokimą apie „GENESIS’’, atskleisti sieloje glūdinčias prigimtines galias meilei, kūrybai, gyvenimui ir būčiai. Dabar kiekviena drobė pulsuoja savo ritmu, kalba savo spalvų ir dažnių kalba, kviesdama stabtelti ir  susimąstyti’’, – pasakoja darbų autorė M.Mendelė-Leliugienė.

Personalinės neuromeno darbų parodos „GENESIS’’ atidarymas vyks 2017 m. birželio 6d., 18.00 val. ARKOS galerijoje. Adresas Aušros vartų g. 7, Vilnius.