Kultūra

2017.05.29 22:58

Lėlių teatras – ne tik vaikams

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.05.29 22:58

Klaipėdoje baigėsi tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia magica“. Jame pasirodė trupės iš Lietuvos, Čekijos, Ispanijos, Prancūzijos ir Izraelio. Visų šalių kūrėjai teigia, kad lėlių ar objektų teatras labiau kelia asociacijų su spektakliais vaikams, tačiau festivalio tikslas – rodomais spektakliais paneigti šį įsivaizdavimą.

Festivalio „Materia magica“ organizatoriai sako, kad spektakliais, rodomais programoje siekia paneigti nuostatą, kad lėlių ar objektų teatras yra skirtas tik vaikams. Festivalio programoje – vienuolika spektaklių ir pusė jų skirti suaugusiesiems. Dvi trupės iš Ispanijos festivalyje vaidino spektaklius, kurių temos – atsiskyrimas, vienatvė, skausmas, senatvė.

„Ispanijoje taip pat, kaip Lietuvoje, lėlės, lėlių teatras asocijuojasi su vaikais, bet mes radome savo terpę kaip šiuolaikinis, eksperimentinis teatras. Nors tai nėra nauja, juk teatras yra senas dalykas ir pradžioje buvo vaidinama su marionetėmis. Tiesiog dabar ne visi supranta, kad vaidinti su lėlėmis – tai būdas papasakoti istoriją“, – pasakojo režisierė Vera Glez.

Tai, kad sukurti beveik valandos trukmės spektaklį, pasakojantį apie vienišo, apleisto, visų pamiršto senolio kasdienybę, užtenka kelių daiktų ir trijų aktorių fantazijos, įrodo kita trupė iš Ispanijos, vaidinusi spektaklį „Solo“. Jame sukurti personažą užtenka vieno plastikinio maišelio, akinių ir šaukšto.

„Lėlių ar objektų teatras – tai būdas kitaip pažvelgti į gyvenimą“, – sakė prancūzų trupės, į festivalį atvežusios vieną naujausių darbų „Be pabaigos“ įkūrėja Marina Montefusco.

Trupė įkurta prieš daugiau nei 25 metus pavadinta sapnų klanu. Šiame spektaklyje, kaip ir abiejuose Ispanijos darbuose – tik trys aktoriai, kelios virvės ir sukuriamas ištisas asociacijų pasaulis.

 „Pačioje pradžioje mane sudomino patys paprasčiausi dalykai, siekiau iš skirtingų paprastų medžiagų sukurti vaizduotės pasaulį. Atradome, kad tai nemažas iššūkis, nors tai reikalauja daugiau išmonės, tačiau tai būdas, leidžiantis kurti spektaklius visiems – tiek vaikams tiek suaugusiems“, – kalbėjo režisierė M. Montefusco.

Klaipėdos lėlių teatro rengiamas tarptautinis lėlių teatro festivalis aštuonis kartus vyko kaip „Karakumų asilėlis“. Šiemet, pasikeitus festivalio siekiams ir atsiradus krypčiai rodyti daugiau spektaklių suaugusiems, pasikeitė ir festivalio pavadinimas – nuo šiol jis bus rengiamas kaip „Materia magica“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.