Kultūra

2017.05.29 23:47

Kino režisierė: Ameriką supratau tik buvusio vyro dėka

LRT Televizijos laida „Gyvenimas“, LRT.lt2017.05.29 23:47

Kino kūrėja Lina Plioplytė pasaulinės šlovės sulaukė, kai susuko juostą „Amžinai jaunos“. Moterį galima dažnai išvysti vaikštinėjančią Vilniaus gatvėmis, nors jau 13 metų ji gyvena už Atlanto. 

Debiutinėje režisierės juostoje septynios drąsios ir ryškios garbaus amžiaus niujorkietės, iš kurių vyriausioji net 95 metų, griovė stereotipus neva visi senjorai pavargę, gyvena tik prisiminimais ir negali įdomiai leisti laiko. Filmo herojės išsiskyrė išskirtiniu stiliaus pojūčiu. 

Grįžusi į gimtinę, dėl ypatingo stiliaus L. Plioplytė ir pati nelieka nepastebėta. „Drabužiai ne tik padeda parodyti, kas esi, jie turi stebuklingų galių pakelti nuotaiką“, – sako režisierė. 

Moteris tikina sulaukianti nemažai žvilgsnių dėl savo aprangos, kuri, kaip pati sako, 100 proc. yra iš antrų rankų. 

„Tačiau neatsimenu, ar mes visi čia tokių žvilgsnių sulaukiame, ar tik aš. Žinau, kad spokso, bet tada galvoju, gal mes esame spoksanti kultūra. Niujorke gali ir nuogas vaikščioti, niekas į tai per daug nekreips dėmesio“, – apie kultūrų skirtumus prabyla režisierė. 

Šiandien moters gyvenimas sukasi pašėlusiu ritmu. Dėl nesibaigiančių darbų ir projektų jai tenka daug keliauti. 33 metų režisierė ilgai neužsibus ir Lietuvoje. 

„Lietuvoje dabar taip pat esu su tikslu. Filmuoju dokumentiką apie jaunus Lietuvos pagonis ir tai, kaip modernūs žmonės šiomis dienomis atranda savo senolių tikėjimus, sujungia modernią pasaulėžiūrą su senaisiais ritualais. Tai – labai įdomus projektas, kurio ėmiausi, ir, panašu, kad dabar jis bus per visą pasaulį“, – pasakoja L. Plioplytė.  

Savo namuose Brukline moteris taip pat reta viešnia, tokie dalykai, kaip rutina, jai nepažįstami. Tačiau toks gyvenimo būdas lietuvei patinka ir nieku gyvu jo nekeistų. 

Į Ameriką L. Plioplytė atvyko 2004 metų vasarą pagal populiarią studijų mainų programą. Trečio kurso žurnalistikos studentė tikėjosi keletą mėnesių padirbėti ir, patobulinusi anglų kalbos žinias, grįžti į Vilnių, tačiau planai netikėtai pasikeitė. 

„Taip jau būna. Nuvažiavau ten, įsimylėjau, susituokiau, gyvenau Kalifornijoje. Mano buvęs vyras – žmogus, kuris man padėjo suprasti Ameriką“, – pasakoja L. Plioplytė.

Moters sutuoktinis buvo 27 metais vyresnis, bet didelis amžiaus skirtumas negąsdino nei merginos, nei jos tėvų. Jų prašymas buvo vienas – dukra turi baigti žurnalistikos studijas ir gauti aukšto mokslo diplomą. 

Tėvų norą moteris išpildė. Deja, po trejų bendro gyvenimo metų santuoka nutrūko ir pora pasuko skirtingais keliais.

„Dabar mes esame labai geri draugai“, – tikina L. Plioplytė. Šiuo metu moteris vieniša, santykiams kurti ji neturi laiko, o ir antrą kartą tekėti ar susilaukti vaikų minčių ji nepuoselėja. 

„Man vaikai nėra aktualu. Dar nekilo idėja, kad man reikia vaiko ar šeimos. Kurti filmus man žymiai įdomiau ir prasmingiau“, – tikina ji. 

Visas pasakojimas – laidos „Gyvenimas“ reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt