Kultūra

2017.05.24 12:29

Pasikeitę paskutiniojo Hemingway namo savininkai durų visuomenei vis dar neatveria

BNS2017.05.24 12:29

Aidaho valstijoje esančio namo, kuriame JAV literatūros grandas Ernestas Hemingway parašė vienus paskutinių savo kūrinių ir 1961 metais nusižudė, savininkai pasikeitė, bet šis objektas ir toliau lieka neprieinamas visuomenei.

Aplinkosaugos organizacija „The Nature Conservancy“ 225 kv. m dviaukštį namą Aidaho Kečumo kurorte anksčiau šį mėnesį padovanojo privačiai finansuojamai viešajai bibliotekai „Community Library“.

Bibliotekos pareigūnai sakė, kad name esantis butas bus renovuotas pagal apgyvendinimo programą atvykstantiems rašytojams, mokslininkams ir menininkams.

„Hemingway namo priklausymas „Community Library“ užtikrina Aidaho bendruomenei vietą šiame pasauliniame tinkle“, – antradienį sakė vykdomoji direktorė Jenny Emery Davidson.

E. Hemingway entuziastai dažnai keliauja vadinamuoju Hemingway keliu, vedančiu per vietas, susijusias su rašytojo gyvenimo istorija. Minimame Aidaho rajone yra daug tokių vietų, tarp jų – E. Hemingway kapas Kečumo kapinėse.

Name tebėra daug rašytojo asmeninių daiktų; kai kurie jų bus eksponuojami San Valio istorijos muziejuje, sakė J. E. Davidson. Tarp jų yra buliaus uodega, padovanota E. Hemingway po vienos koridos Ispanijoje, rašytojo korespondencija su vietos gyventojais ir medžioklės reikmenys.

E. Hemingway šis namas priklausė nuo 1959 metų balandžio iki jo mirties 1961 metų liepą. Būdamas 61 metų amžiaus rašytojas nusišovė manydamas, kad prarado sugebėjimą gerai rašyti, sako biografai.

Minimame name, kuris 2015 metais buvo įtrauktas į Nacionalinį istorinių vietų registrą, E. Hemingway rašė „Šventę  kuri visada su tavimi“ (A Moveable Feast) ir „Pavojingą vasarą“ (The Dangerous Summer).

Rašytojo žmona Mary Hemingway, kuri mirė 1986 metais, atidavė namą „Nature Conservancy“, tačiau nustatė sąlygų, neleidžiančių jo naudoti kaip viešo muziejaus. Organizacija namą naudojo kaip biurą, bet ilgainiui jis tapo per ankštas.

5,6 ha valdos žemė yra verta milijonų, bet namas yra mažas ir pasenęs, palyginus su tame rajone dažnomis didžiulėmis rezidencijomis.

„Community Library“ remia turtingi vietos gyventojai, kurie padės apmokėti metines 1,5 mln. dolerių (1,35 mln. eurų) namo išlaikymo ir su juo susijusių planų įgyvendinimo išlaidas.

Carro fondas skyrė pradinę sumą namo perdavimo procedūrai. J. E. Davidson atsisakė nurodyti, kiek skyrė filantropas Gregory Carras, kuris gimė Aidahe ir turi namą Kečumo rajone.

Pasak J. E. Davidson, E. Hemingway namas idealiai tinka bibliotekai, turinčiai regiono istorijos padalinį ir siekiančiai didinti šios Amerikos literatūrai svarbios vietos žinomumą.

„Dar nesame papasakoję Hemingway ir Amerikos Vakarų istorijos, kaip galėtume“, – sakė ji.

Namas nebus atviras visuomenei, kaip ir kiti E. Hemingway namai – Ki Veste Floridoje ir Havanoje, bet numatoma sudaryti tam tikrų galimybių jame pabuvoti.

„Planuojame traktuoti jį kaip namus, – sakė J. E. Davidson. – Kartais žmonės į savo namus pasikviečia nedideles žmonių grupes.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.