Kultūra

2017.05.18 14:37

Kaip XX a. suomių menininkai formavo šalies įvaizdį

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.05.18 14:37

Ar architektūra ir dizainas gali suformuoti šalies identitetą? Suomiai įrodo, kad taip. XX amžiuje modernizmo judėjimas Suomijoje formavo šalies identitetą, tarptautinį įvaizdį, patogesnę vietinių kasdienybę. Savo kūriniais dizaineriai, architektai, fotografai paliko pėdsaką, į kurį ir šiandien atsigręžia viso pasaulio meistrai.

Modernizmas Suomiją pasiekė XX a. pradžioje, didžiausia jo banga buvo 1917–1968 metais. Suomiai turėjo užduotį – urbanizuoti agrarinę šalį. Tačiau tai padaryti siekė ne tik išoriškai, bet ir prisidėti prie to, kaip kiekvienas suomis suvokia save, savo aplinką ir šalį.

„Po Antrojo pasaulinio karo Suomija buvo griuvėsiuose. Tiesiogiai visa šalis nebuvo sunaikinta, tačiau normalus kasdienis gyvenimas buvo labai stipriai sutrikdytas. Po karo dizainas ir architektūra pradėjo lipdyti mūsų visuomenę, reikėjo atstatyti ne tik savo infrastruktūrą, bet ir gyvenimus. Dizainas tapo pagrindiniu komponentu tam gyvenimui atstatyti. Šiaurietiškas socialinis modelis remiasi demokratiškos aplinkos sukūrimu, lygių galimybių visiems principais. Tai paaiškina, kodėl šie modernizmo idealai ir šiandien yra tokie stiprūs Suomijoje”, – sako Suomijos dizaino muziejaus vadovas Jukka Savolainenas.

Vienas įtakingiausių Suomijos modernizmo atstovų – architektas Alvaras Aalto. Jis idėjų sėmėsi iš Suomijos gamtos, statiniams ir dizaino objektams norėjo suteikti kuo daugiau funkcionalumo, priartinti prie žmonių. 1939 m. Niujorke pristatytas jo sukurtas Suomijos paviljonas laikomas vienu kertinių įvykių, kai suomiams pavyko pelnyti viso pasaulio pripažinimą. Anuomet suomiams tai buvo itin svarbu, darbais kūrėjai nešė demokratinių idėjų vėliavą.

Plačiau – žurnalistės Ievos Balsiūnaitės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.