Kultūra

2017.05.16 18:05

Prie Seimo – protesto koncertas dėl planų riboti alkoholį

BNS2017.05.16 18:05

Apie tūkstantis žmonių antradienį Vilniuje, prie Seimo rūmų, susirinko į protesto koncertą, skirtą pareikšti nepritarimą valdančiųjų planams apriboti alkoholio vartojimą per koncertus ir įvairius renginius.

Koncertą „Laisvė rokenrolui“ surengė žymiausių šalies festivalių organizatoriai, muzikantai. Per renginį koncertuoja Vidas Bareikis, grupė „Bix“, „G&G Sindikatas“, Leon Somov & Jazzu, kiti.

Į akciją atėję žmonės rankose laikė plakatus, skelbiančius, kad „Vynas: 13 procentų alkoholio, 87 procentai - kultūros“, „Aštuonių tūkstančių metų vyno kultūros neuždrausite“, „Ne prohibicijai!“, „Vynuogynų nerausim“, „Someljė – ne nusikaltėlis“, „Mes – ne ligoniai“.

„Gerbiami Seimo nariai, pirmiausiai atvažiuokite į festivalį, o po to jau kelkite savo naujus įstatymus ir keiskite ką nors, jeigu jums atrodys, kad to reikia. Mums atrodo, kad šiandien viskas yra gana gerai“, – sakė festivalių organizatorius Algirdas Barniškis-Blėka.

Grupės „Bix“ lyderis Saulius Urbonavičius Samas į sceną užlipo užsidėjęs kiaulės kaukę. Jis teigė, kad festivalių lankytojai nėra gyvuliai, žino, kaip tinkamai elgtis.

„Kažkas ten galvoja, kad mes esame kiaulės dėl to, kad neturime savo proto, valios, galios apsispręsti, kas yra blogai ir kas yra gerai. Noriu pasakyti, kad mes – ne kokie nors gyvuliai. Mes – žmonės, kaip ir jūs“, – teigė muzikantas.

Pasak S. Urbonavičiaus, valdžia žmones nori suskirstyti į dvi kategorijas – „pijokus ir kovotojus prieš tai“.

BNS nuotr.

Buvęs roko maršo organizatorius architektas Algirdas Kaušpėdas tvirtino, kad prisidengiant kova už blaivybę iš tiesų kėsinamasi į žmonių laisvę.

„Sulaukėme laikų, kai atėję į valdžią politikai sako, kad esame neverti laisvės, nes, jų nuomone, esame nesąmoningi ir neatsakingi. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad netrukus gyvensime valstybinio diktato arba policinio blaivybės internato sąlygomis. Iš mūsų bus atimta laisvė. Laisvė pačiam spręsti atšaukiama. Dabar valdžia pasakys, kas galima ir kur galima, o mes pagal politikų planą turėsime būti paklusni avių ar ožkų banda ir vykdyti valdžios nurodymus“, – kalbėjo jis.

„Ar tai reiškia, kad kai į valdžią ateis vegetarai, visa tauta turės atsisakyti mėsos? O kas bus, kai į valdžia ateis tikrieji žalieji – žaliavalgiai? – retoriškai klausė A. Kaušpėdas. – Priklausyti nuo alkoholio arba priklausyti nuo represinės sistemos yra vienodai blogai. Gyventi priklausomybėje, vadinasi, gyventi nelaisvėje. (...) Mieli Seimo nariai, būti ar nebūti, valgyti ar nevalgyti, gerti ar negerti – tai kiekvieno žmogaus asmeninis laisvos valios klausimas.“

Vienas iš organizatorių A. Barniškis-Blėka BNS tvirtino, jog protesto koncerto organizatoriai yra ne prieš alkoholizmo problemos sprendimą, bet prieš pasirinktas priemones. Anot jo, draudimais tikslas nebus pasiektas.

„Mes ne prieš pataisų paketą, ne prieš problemos sprendimą, mes už problemos sprendimą, bet tai reikia paruošti, pasišnekėti. Dėl to, kas susiję su renginiais, festivaliais, niekas, ruošiant pataisų paketą, su mumis nešnekėjo, tas pats ir su barais, lauko prekybos, kavinėmis“, – sakė A.Barniškis-Blėka.

Anot jo, pagrindinė šio renginio žinia – „laisvė žmonėms patiems rinktis, kaip gyventi“.

Renginyje dalyvavusi someljė Jūratė Sprindžiūnaitė irgi teigė, jog „draudimais niekas niekada nepasiekia nieko gero“.

„Aš edukuoju žmones, mokau žmones pažinti vyną. Vynas – tai yra žemdirbystė, man labai svarbu paremti Europos kraštų žemdirbius, suprasti jų darbą, jo prasmę. Pagaliau, vyno kultūra ateina į Lietuvą, mes galime visa tai kultūringai daryti, nes draudimais niekas niekada nepasiekia nieko gero“, – BNS sakė J. Sprindžiūnaitė.

Valdžiai svarstant Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimus, renginių organizatoriai baiminasi, kad planuojami alkoholio ribojimai sugriaus festivalius arba privers juos išsikelti į užsienį. Pataisose numatyta, kad masiniuose renginiuose prekyba alkoholiu draudžiama.

Reaguodamas į išsakytus nuogąstavimus, sveikatos apsaugos ministras „valstietis“ Aurelijus Veryga su grupe parlamentarų pasiūlė išimtis: renginiuose, į kuriuos reikia pirkti bilietus, alkoholiniai gėrimai draudžiami nebūtų, tačiau muzikantai tokiomis nuolaidomis džiaugtis neskuba. Renginių organizatoriai toliau nuogąstauja, kad prekyba alkoholiu festivaliuose būtų neįmanoma dėl apribotos prekybos sezoninėse lauko kavinėse.

Festivalių organizatoriai, muzikantai taip pat laikosi pozicijos, kad į šiuos renginius susirenkantys žmonės – ne ta visuomenės dalis, kurią reikia drausminti ribojimais.

Muzikos pasaulio atstovų pastabas praėjusią savaitę Seime aptarusio Kultūros komiteto vadovas bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis tvirtina, kad padarius išimtį dėl prekybos alkoholiu mokamuose renginiuose, renginių organizatoriai pretenzijų įstatymų leidėjams turėti nebegali.

Pagal A. Verygos siūlymą, alkoholiniais gėrimais nebūtų leidžiama prekiauti tokiuose renginiuose, į kuriuos patekimas yra nemokamas ir nėra ribojamas.