Kultūra

2017.05.16 15:39

„Materia Magica“ pristatys netradicinį lėlių teatrą

LRT.lt2017.05.16 15:39

Kitą savaitę Klaipėdoje startuoja devintasis tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“ – gegužės 25–28 d. Klaipėdos lėlių teatre, „Kultūros fabrike“, Dramos teatre, piliavietėje ir senamiesčio gatvėse žiūrovus stebins netradicinis, stereotipus laužantis lėlių teatras, rašoma pranešime spaudai.

Festivalio „Materia Magica“ programoje – vienuolika spektaklių suaugusiems ir vaikams, dvi kūrybinės edukacinės programos vaikams, dvi nemokamos lėlinės kino animacijos programos (viena vaikams, kita – suaugusiems), gatvės teatro pasirodymai. Tad festivalio „Materia Magica“ šventė bus juntama visame Klaipėdos senamiestyje. 

Festivalį organizuojančio Klaipėdos lėlių teatro vadovė Aušra Juknevičienė priminė, jog aštuonis kartus tarptautinis lėlių teatro festivalis Klaipėdoje vyko su „Karakumų asilėlio“ vardu ir buvo skirtas pirmiausia vaikams ir šeimoms. „Mes išaugome, pasikeitė festivalio komanda ir festivalio pavadinimas. Festivalio „Materia Magica“ tikslas pristatyti įdomų, gyvą, netradicinį lėlių teatrą, kuris skirtas visiems žmonėms: ir vaikams, ir suaugusiems. Lėlių teatras – tai materija, iš kurios stebuklingais pavidalais gimsta įvairiausi reiškiniai“, – sakė A. Juknevičienė.

Kvies suaugusiuosius

Festivalyje „Materia Magica“ spektaklius pristatys lėlių teatrai iš Izraelio, Ispanijos, Prancūzijos, Čekijos ir Lietuvos. Festivalio užsienio programos koordinatorė Agnė Pulokaitė pažymėjo, jog šiais metais festivalyje spektaklių vaikams ir suaugusiems yra po lygiai, tačiau pagrindinis festivalio „Materia Magica“ siekis – prisijaukinti į lėlių teatrą suaugusiuosius žiūrovus, parodyti šiuo metu pasaulyje itin įdomų, daugiaformį, vizualų lėlių teatrą.

„Festivalį atidarys kabaretas „KAR“ Levo Tolstojaus romano „Ana Karenina“ motyvais. Tai muzikinis spektaklis, kurį sukūrė nepriklausomo teatro studija „Damuza“ ir alternatyvios muzikos grupė „Fekete Seretlek“ iš Čekijos. Visi šių kolektyvų nariai yra Prahos scenos menų mokyklos absolventai. Manau, kad Klaipėdos universiteto, kuriame taip pat rengiami profesionalūs lėlininkai, absolventams, studentams ir galvojantiems apie šias studijas, šis susitikimas  bus itin įdomus“, – sakė A. Pulokaitė.

Didžiausios festivalio „Materia Magica“ žvaigždės, anot programos koordinatorės, – trys kolektyvai iš Izraelio. „Spektaklį vaikams „Siuvėjo ateljė“ festivalio scenoje parodys giliausias tradicijas turintis teatras „Train Theatre“ iš Jeruzalės. Spektaklius suaugusiesiems „Karpiniai“ ir „Plastikiniai herojai“ parodys Izraeliui atstovaujantys menininkai Yael Rasooly ir Arielis Doronas, kurie šiuo metu yra visų festivalių favoritai“, – pristatė A. Pulokaitė.

Du spektakliai į festivalį „Materia Magica“ atvežami iš Ispanijos. Spektaklį suaugusiems „Ovidija“ parodys trupė „La Societe de la Mouffette“, kuri, anot A. Pulokaitės, kuria spektaklius išskirtinai suaugusiųjų auditorijai.

„Spektaklis „SoloS“, kurį pristatys trupė „Imedioteatro“, skirtas vaikams, tačiau palies nevaikiškai rimtas senatvės, vienatvės temas. Spektaklis pateikiamas labai poetiškai, žaismingai, muzikaliai. Tad sujaudins visus žiūrovus“, – įsitikinusi festivalio užsienio programos koordinatorė.

Kūrėjai iš Prancūzijos – trupė „Le Clan de Songes“ į festivalį atveža spektaklį „Be pabaigos“, kurio premjera įvyko tik praėjusių metų rudenį. Iš Prancūzijos atvyks ir Šarlevilio lėlių teatro mokyklos absolventų tarptautinė trupė „Collectif 23h50“, kurioje kuria ir lietuvė lėlininkė Jūratė Trimakaitė. „Festivalio scenoje ši trupė parodys spektaklį „Mirtis? Aš ja netikiu“ apie tremtį. Kurdama šį spektaklį J. Trimakaitė kalbino žmones, kurie buvo ištremti, ir iš jų pasakojimų gimė vizualus dienoraštis“, – anonsavo spektaklį A. Pulokaitė.

Gatvės teatro reiškinį „Atgijusias skulptūras“ nemokamai visiems miestiečiams įvairiose Klaipėdos senamiesčio erdvėse gegužės 27 d. pristatys tarptautinė trupė „Living Statues“.

A. Juknevičienė pridūrė, kad Lietuvai festivalyje atstovaus Klaipėdos lėlių teatras, pristatantis premjerą „Tėtis ir jūra“ (rež. Gintarė Radvilavičiūtė) ir Vilniaus teatras „Lėlė“, kuris parodys naujausią pastatymą „Gėlių istorijos“. Abu šie spektakliai skirti vaikams ir visai šeimai ir bus rodomi Klaipėdos lėlių teatre.

Nauji renginiai

Klaipėdos lėlių teatro vadovė pažymėjo, jog festivalį „Materia Magica“ papildys nauji renginiai. Vienas jų – kūrybinės dirbtuvės vaikams, kurios vyks Klaipėdos „Kultūros fabrike“. „Lėlininkė J. Trimakaitė supažindins vaikus su lėlių Mupetų kūrybos principais. Deja, bilietai į šį užsiėmimą jau išparduoti. Visai nedaug vietų liko į kitą kūrybinį užsiėmimą „Stop lėlė“, kurį ves kino animatorė Birutė Sodeikaitė“, – pristatė A. Juknevičienė.

Dar viena festivalio naujovė ir dovana festivalio žiūrovams – nemokama kino programa. Antrąją festivalio dieną, gegužės 26-ąją, „Kultūros fabrike“ dienos metu įvyks net trys kino programos vaikams seansai ir vakare vienas seansas skirtas suaugusiems.

Kino programos koordinatorė, Klaipėdos lėlių teatro lėlininkė Monika Mikalauskaitė paminėjo, jog į programas atrinkti filmai reprezentuojantys lėlių animaciją. „Filmai – ne tik iš Europos, bet iš viso pasaulio. Vaikų programoje yra filmas sukurtas Egipte, suaugusiųjų programoje – daug filmukų iš Didžiosios Britanijos, JAV, Danijos, Olandijos, lietuviškas filmas „Sausra“ (rež. Agnė Kupšytė), kuris yra gavęs „Sidabrinės gervės“ apdovanojimą, nemažai apdovanojimų pelnęs filmas „Nuopuolis“ bei klaipėdietės menininkės Jūratės Januškvečiūtės filmas „Nuojauta“, – vardino M. Mikalauskaitė.

Klaipėdos lėlių teatro projektų vadovė Lina Šablevičienė informavo, jog bilietai į festivalio renginius kainuoja nuo 5 iki 10 Eur. Juos galima įsigyti Klaipėdos lėlių teatre ir „Tiketoje“. Norintieji pamatyti visus spektaklius sutaupys, įsigydami festivalio pasą, kuris kainuoja 60 Eur. Be to, netrukus uostamiesčio gatvėse pasirodys „Materia Magica“ šaukliai Kubagalviai. Jie dalins festivalio skrajutes, kurios suteiks 20 proc. nuolaidą bilietams į festivalio spektaklius.

„Kas toks Kubagalvis? Galbūt jis žmogus, galbūt teatro personažas. Nežinia kas jo galvoje slepiasi. Kubas - baltas, tačiau iš jo gimsta daug spalvotų, magiškų materijų. Magiškos materijos medžiaga – spalvotas plastilinas, kurį galima minkyti ir kurti įvairias kosmines formas. Mes minkome plastiliną, kaip aktoriai „minko“ lėles: tol, kol negyva materija virsta gyva“, – intrigavo festivalio „Materia Magica“ dizainerė Lina Itagaki, kuri kartu su Milda Urbšyte kūrė naują, spalvotą ir ryškų „Materia Magica“ veidą.

Kubagalviai aktyviai dalyvavo ir spaudos konferencijoje. Žurnalistams jie pademonstravo, kokias formas galima išminkyti iš plastilino ir surengė performansą su kita magiška materija – spalvotais dūmais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.