Kultūra

2017.05.16 14:42

Neringos savivaldybės meno stipendijos laimėtojai žada nuskenuoti Kuršių neriją

LRT.lt2017.05.16 14:42

Šeštąjį kartą skelbtą Neringos savivaldybės meno stipendijos konkursą šiemet laimėjo menininkai Dalia Mikonytė ir Adomas Žudys. Kūrėjų kolektyvas konkursui pateikė šiuolaikišką Neringos ir Kuršių nerijos įamžinimo ir dokumentavimo idėją – fotogrametrijos būdu menininkai nuskanuos į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įrašytą unikalią Lietuvos vietovę.

Bendradarbiaudama su Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija, Neringos miesto savivaldybė meno stipendiją įsteigė dar 2012-aisiais. Konkurse kasmet kviečiami dalyvauti Lietuvos vizualiųjų ir taikomųjų menų, dizaino, architektūros, dailės istorijos, teorijos ir kritikos profesionalai. Raginama teikti projektų pasiūlymus, susijusius su socialiniais, kultūriniais ir gamtiniais Neringos aspektais, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Dėl 600 eurų piniginio paskatinimo ir galimybės mėnesį reziduoti meno kolonijoje šiemet varžėsi 19 projektų pateikusių menininkų. Neringos savivaldybės bei VDA Nidos meno kolonijos deleguotų narių komisija pagal pateiktų paraiškų meninės kokybės, projekto originalumo, kūrybiškumo bei įgyvendinimo galimybių kriterijus išrinko menininkų D. Mikonytės ir A. Žudžio „Neringos ir Kuršių Nerijos studiją“.

Šis meno stipendijos konkursui pateiktas pasiūlymas yra didesnio menininkų vykdomo projekto „Miestų studijos“ dalis. Nauju fotogrametrijos metodu D. Mikonytė ir A. Žudys jau yra atlikę panašią Šiaulių miesto ir nugriauto kino teatro „Lietuva“ dokumentacijas. Pasak menininkų, tai būdas, kai iš nuskenuoto statiško objekto nuotraukų kompiuterinių technologijų pagalba sukuriamas tekstūruotas trijų dimensijų virtualus objektas. Įvedus „trikdžio“ (glitch) elementą, sujungti į visumą pastatų fasadai ir gamtos objektai virsta keista, vaiduokliška ir siurrealistine perspektyva. Panašų efektą menininkai tikisi išgauti dokumentuodami ir skirtingus Juodkrantės, Pervalkos, Preilos, Nidos architektūros, skulptūros ir gamtos kūrinių pavyzdžius.

Lapkritį Nidoje praleisiantis kūrėjų duetas ketina pabrėžti Kuršių nerijos gyventojų vienybę su gamta, akcentuoti poreikį saugoti ir puoselėti šį analogų neturintį regioną. Menininkų kūrybinei praktikai būdingas intymios ir viešos erdvės tyrinėjimas, asmeninės ir grupinės patirtys, tapatybė ir jos reprezentacija, ženklai ir tikrovė. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.