Naujienų srautas

Kultūra2017.05.10 12:49

Bliuzas prie savo ištakų sugrįžta Lietuvoje

LRT.lt 2017.05.10 12:49

Vilnius. 2014m. vasara. Bliuzo legenda ir Vakarų Afrikos „griot“ susitinka vienoje scenoje. Ir taip prasideda muzikinė draugystė, kuri virto ekvivalento pasaulyje neturinčiu albumu, kuris atkuria trūkstamą grandį bliuzo, vergovės ir ilgaamžių Afrikos tradicijų istorijoje.  Gegužės 17–20 d. ši grandis bus pristatoma išskirtinai Lietuvoje, teigia organizatoriai.

Netikėtas skirtingų šalių ir skirtingų žanrų muzikantų susitikimas įvyko Vilniuje 2014 m., kai į Kristupo vasaros festivalį koncertuoti pakviestas Baba Sissoko apsilankė tuo pat metu Vilniuje vykusiame „GM Gyvai“ organizuojamame Mighty Mo Rodgers koncerte. Po metų abu muzikantai su grupe grįžo į Lietuvą albumo įrašymui. „Tai buvo stebuklas. Viskas liejosi natūraliai, muzikantai jautė vienas kitą ir taip gimė autentiškas, ekvivalento pasaulyje neturintis albumas“, – teigia „GM Gyvai“ vadovas ir albumo prodiuseris Žilvinas Švarplys.

„Griot Blues“ išskirtinumas slypi albumo pavadinime. „Griot“ terminu apibūdinami klajojantys Vakarų Afrikos muzikantai, istorijų pasakotojai ir žodinių tradicijų saugotojai. „Griot“ – tai titulas ir pareiga, paveldima per vyriškąją šeimos liniją ir iki šiol egzistuojanti Vakarų Afrikoje. „Griot“ tradicija vergovės metais Amerikoje dingo, tačiau gimė bliuzas.

Nors pasaulyje yra išleista bendrų bliuzo ir Afrikos muzikantų darbų, tačiau „Griot Blues“ jau pripažįstamas kaip novatoriškas, nes kūriniuose užmezgamas tiesioginis dialogas, pokalbis.

Lietuviams suteikta išskirtinė galimybė įsigyti ir išgirsti šį albumą pirmiesiems, nes projekto autoriai, muzikos grandai Mighty Mo Rodgers ir B. Sissoko vienas kitą atrado mūsų šalyje. Dėl šios priežasties viena didžiausių platinimo kompanijų „Socadisc“ suteikė galimybę ir leido albumą išleisti anksčiau su sąlyga, kad bus prekiaujama tik fiziniais diskais Lietuvoje.

Organizatorių nuotr.

Unikalų albumą „Griot Blues“ bus galima išgirsti gegužės 17–20 d.

Albumo pristatymo koncertai vyks gegužės 17 d. Lietuvos rusų dramos teatre Vilniuje, gegužės 18 d. klubo „Combo“ terasoje Kaune ir gegužės 20 d. klube „Ramybė“ Palangoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi