Naujienų srautas

Kultūra2017.05.06 14:41

Apdovanoti konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ nugalėtojai

LRT.lt 2017.05.06 14:41

Penktadienį Vilniaus rotušėje įvyko 16-ojo nacionalinio fotografijų konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2017“ nugalėtojų paskelbimo ceremonija, rašoma pranešime spaudai.

Jos metu fotografams buvo įteikta dvylika Auksinio kadro apdovanojimų, įteiktas Kolegų prizas ir pirmą kartą apdovanota naujos konkurso temos „Multimedija“ kūrėjų grupė. Šiais metais tarptautinė komisija Auksinio kadro nugalėtojus rinko iš daugiau nei 4 000 fotografijų. Visas atrinktas fotografijas iki gegužės 31 d. bus galima pamatyti Vilniaus rotušėje veiksiančioje parodoje. Vėliau paroda tęs kelionę po Lietuvą.

 Konkursą organizuojančio Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis kalbėdamas apie šių metų konkurso pokyčius pažymėjo, kad buvo sugriežtintos fotografijų, pateikiamų konkursui, apdorojimo kompiuterinėmis programomis taisyklės norint visuomenei pateikti tikrą fotografiją, patikimą vaizdą.

„Šiandien įprastą kalbą dažnai keičia kalbėjimas vaizdu. Vietoj žodžių emocijas ir jausmus perteikiame vaizdais. Fotožurnalistika tampa tarsi rezistencija mus supantiems simuliakrams, padirbiniams, socialinėse medijose pasklidusiems milijonams vaizdų, kurie nebekelia pasitikėjimo. Jau auga kitokios kultūros vaikai, keičiasi daugelis bendravimo ir visuomenės kultūros dalykų, kinta pasakojimai, kartu ir pasakojimai vaizdu. Technologinis progresas turi ir teigiamų, ir neigiamų pasekmių. Mūsų akyse keičiasi žmogaus ir tikrovės santykis ir iš to kyla daug problemų. Visuomenė artėja prie transformacijos ribos, atsiveria ir nesusikalbėjimų laukas. Nebegalime pasitikėti palytima tikrove, dabartinis pasaulis nebėra tas, kurį liečiame, jis tampa virtualus, lyg ir platesnis, daugiažodis, tačiau drauge ir nebylus“, – įžanginiame konkurso metraščio tekste rašo J. Staselis.

Šiais metais sugriežtinus konkurso sąlygas darbus konkursui pateikė 106 fotografai ir 14 multimedijos žanro kūrėjų. Konkurse gali dalyvauti tik tie fotografai ar multimedijų kūrėjai, kurie nuolat bendradarbiauja su žiniasklaida, kurių kasdieniame darbe reikia atsakyti už skleidžiamą vizualią žinią. Konkurso dalyviai, pateikdami savo darbus, turėjo sutikti su Etikos kodekso nuostatais.

Konkurso organizatoriai džiaugiasi, kad atsiradus „Multimedijos“ temai pamatėme gilesnę, analizuojančią vizualinę žurnalistiką, kalbančią apie visuomenę, jos giluminius vandenis, o ne tik kasdienį slydimą paviršiumi, kuris nesuteikia nei žinių, nei poreikio analizuoti. Labai džiugu, kad ir Lietuvoje randasi kolegų, suvokiančių vizualinės žurnalistikos poreikį ir procesinį poveikį.

Kalbėdamas apie multimedijos kūrimą konkurso komisijos narys Horacio Villalobos sako: „Visada tai yra iššūkis. Norint gauti gerą rezultatą, nepakanka tiesiog sujungti atskirų kadrų, vaizdo medžiagos ir teksto ar pasakojimo už kadro. Būtina sklandžiai suderinti visus elementus ir pridėti tą sunkiai pagaunamą X faktorių, kad gautume sprendimą, leidžiantį pasakojamąja istorija suteikti žiūrovui informacijos ir emocijų.“

„Multimedijos“ temos nugalėtojai buvo apdovanoti meninio stiklo studijos „Glasremis“ rankų darbo stiklo kūriniu „Optinis žaismas“, kurio autorius – stiklo dailininkas Remigijus Kriukas.

Auksinio kadro apdovanojimų ceremonijos metu Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos išvakarėse  buvo pagerbtas Lietuvos fotožurnalistikos mokytojas, ilgametis Vilniaus universiteto Žurnalistikos katedros dėstytojas, docentas, daktaras Virgilijus Juodakis. Jis buvo apdovanotas medaliu „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“, kurį 2009 m. įsteigė keletas nevyriausybinių organizacijų. Šioje knygoje autorius, tikras žurnalistikos patriarchas, aprašo ilgą, pilną netikėtų vingių, praradimų ir atradimų savo gyvenimo kelią – nuo apkaltinimo antisovietine veikla, lagerio duonos iki Vilniaus universiteto Žurnalistikos katedros, monografijų apie fotografiją ir šimtų studentų, dabar pabirusių po visą Lietuvą.

 Konkursines fotografijas vertino tarptautinė ekspertų komisija: fotografai Eugenijus Barzdžius, Robertas Dačkus, Horacio Villalobos (Portugalija), fotoredaktorė iš Latvijos Anita Vaivodė ir kino režisierius Jokūbas Vilius Tūras.

Multimedijų konkursą vertino fotografijų konkurso nariai Eugenijus Barzdžius, Jokūbas Vilius Tūras ir Horacio Villalobos, Švedijos leidinio „Dagens Nyheter“ fotožurnalistas Paulas Hansenas, fotoredaktorė, daugkartinė „World Press Photo“ vertinimo komisjos narė, tarptautinės naujienų agentūros EPA konsultantė Maria Mann ir Poulas Madsenas bei Henrikas Kastenskovas, Danijos medijų ir žurnalistikos mokyklos dėstytojai.

Konkursą „Lietuvos spaudos fotografija“ kasmet rengia VšĮ Lietuvos spaudos fotografų klubas, vienijantis daugiau kaip pusšimtį Lietuvos spaudos fotografų profesionalų. Vienas pagrindinių klubo tikslų yra skatinti šalies fotožurnalistus atsakingai vizualiai informuoti apie reikšmingus įvykius ir gyvenimą mūsų šalyje bei pasaulyje. Kartu klubas atskleidžia naujus fotografijos srities talentus, perimančius stiprias humanistinės ir reportažinės dokumentinės Lietuvos fotografijos mokyklos tradicijas.

Konkurso „LIETUVOS SPAUDOS FOTOGRAFIJA 2017“ nugalėtojai:

Auksinio kadro laureatai:

Tema: „Naujienos“, rėmėjas: kompanija „Nikon“

Domantas Pipas, DELFI

Tema: „Gyvenimas“ , rėmėjas: spaustuvė KOPA

Andrius Ufartas, DELFI

Tema: „Portretas“, rėmėjas: Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija

Domantas Pipas, DELFI

Tema: „Europos metai“, rėmėjas: Europos Komisija

Saulius Žiūra

Tema: „Kultūra ir pramogos“, rėmėjas: UAB „Papyrus Lietuva“

Laura Vansevičienė

Tema: „Diplomatija“, rėmėjas: Užsienio reikalų ministerija

Alfredas Pliadis

Tema: „Kariuomenė“, rėmėjas: Krašto apsaugos ministerija

Saulius Žiūra

Tema: „Sportas“, rėmėjas: Lietuvos tautinis olimpinis komitetas

Augustas Četkauskas, sportoakimirka.lt

Tema: „Gamta ir jos apsauga“, rėmėjas: UAB „ZZZ.LT“

Rokas Tenys, „Kas vyksta Kaune“

Tema: „Reportažas“, rėmėjas: Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija

Petras Malūkas, AFP

Tema: „Fotopasakojimas“, rėmėjas: UAB „Foto123“

Vidmantas Balkūnas, 15min.lt

Tema: „Spindesys“, rėmėjas: UAB „Taurakalnis“

Laima Kavaliauskaitė, „Ikona“

Multimedijos konkurso nugalėtojas:

„Galia nugalėti“, NANOOK

Autoriai: Berta Tilmantaitė, Sofija Korf, Mindaugas Drigotas, Karolis Pilypas Liutkevičius

http://nanook.lt/will-to-win/

Kolegų prizas, rėmėjas: advokatas Gintautas Bartkus

Saulius Žiūra

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi