Kultūra

2017.04.30 23:44

Pristatyta paroda, skirta operos primadonos M. Rakauskaitės 135-mečiui paminėti

Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje Kaune pristatoma paroda „Gyvenimas – mano malda“. Ji skirta vienai žymiausių Lietuvos tarpukario operos solisčių Marijonos Rakauskaitės 135-mečiui paminėti. 

Savo balsu Lietuvos publiką operos primadona Marijona Rakauskaitė žavėjo nuo 1924 iki 1948-ųjų. Knygą apie dainininkės gyvenimą rašanti prof. Raminta Lampsatytė pasakoja, kad tai – išskirtinio talento menininkė.

„Visoje Rytų Europoje ir Vidurinėje, ir Vakarų Europoje nebuvo tokios asmenybės, kuri nebuvo kabareto žvaigždė ar operetės, ar filmų kaip Marlyn Ditrich, bet buvo rimto meno operos solistė ir gražuolė. Tais laikais buvo galima ir mecosoprano, ir soprano arijas dainuoti. Ji dainavo ir „Karmen“, ir „Toska“, ir čia yra istorinis puslapis labai svarbus“, – sakė R. Lampsatytė.

M. Rakauskaitė gimė JAV. Jos tėvas Mykolas Pranas Rakauskas – knygnešys. Už lietuviškos spaudos platinimą jam grėsė tremtis, todėl šeimai teko išvykti. Amerikoje užaugusi Marijona nusprendė grįžti į Lietuvą. Čia dainininkė sutiko savo gyvenimo draugą – scenografą Liudą Truikį. Po jų mirties butą paveldėjo M. K. Čiurlionio dailės muziejus.

„Labai gaila, kad nėra išlikę jos įrašų. Kiek mes su L. Truikio bičiulių rateliu kalbėdavom, girdėdavau iš muzikologų, kad nėra jos įrašų, kad labai sunku, tai ne viskas čia man dar prarasta, gal dar atsiras, nes vis tiek ji buvo iš Amerikos. Ji turėjo požiūrį į civilizacijos pasiekimus ir įrašus gal turėtų atsirasti, gal bus kaip su mūsų Nepriklausomybės aktu, kad kažkur ramiai guli, o mes tik nerandam“, – kalbėjo M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktorius Osvaldas Daugelis.

Parodoje, skirtoje M. Rakauskaitės 135-mečiui, muziejininkai pristato iki šiol niekur neeksponuotus dainininkės asmeninius daiktus, laiškus ir fotografijas.

„Be galo nuostabi nuotrauka iš „Quin Merry“ antrojo laivo, kur ji yra kapitono priėmime. Ten turėtų būti Leopold Stokovsky, žymus dirigentas, ir tai pasaulinio mąsto vardai – ieškokim ir žinokim, kokio žmogaus gyvenimas mums pristatytas iki smulkiausių detalių“, – sakė O. Daugelis.

Paroda Čiurlionio dailės muziejuje veiks iki birželio pradžios.