Kultūra

2017.04.27 23:37

Parodoje „Patwilno“ – užtvindytos sostinės vaizdai

Vilniuje, Energetikos ir technikos muziejuje, atidarytoje parodoje eksponuojami 1931-ųjų Didžiojo Vilniaus potvynio vaizdai.

Neatsitiktinai paroda „Patwilno“ apie 1931-ųjų potvynį, vadintą Didžiuoju Vilniaus potvyniu, atidaryta šiandien – būtent balandžio 27-ąją vanduo buvo pasiekęs aukščiausią lygį per visą miesto istoriją: 8 metrus 25 centimetrus. Tikslingai pasirinkta ir ekspozicijos vieta – buvusios miesto elektrinės, dabartinio energetikos ir technikos muziejaus rūsys – buvo visiškai apsemtas.

„Patalpa, kurioje mes esame, sumūryta 1946 metais, bet tikrai žinoma iš archyvo, kad šios rūsio patalpos, viskas buvo apsemta, tas vanduo kilo, buvo pumpuojamos, atitvertos sekcijios. Mes žinom, kad čia tyvuliavo vanduo“, – pasakojo parodos kuratorius, Energetikos ir technikos muziejaus vadovas dr. Karolis Kučiauskas.

Kaip pasakoja parodos rengėjai, pirmieji pranešimai laikraščiuose apie artėjantį potvynį pasirodė balandžio 18-ąją, po kelių dienų, potvynis jau pasiekė Vilnių. Vanduo užtvindė dabartines Žygimantų, Vrublevskio, Vilniaus gatves, Arkikatedrą, užlieja jos požemius, pradėjo stoti įrengimai svarbioje vietoje – miesto centrinėje elektrinėje.

Parodoje eksponuojamos nuotraukos iš Literatūros ir meno archyvo. Jame iš viso sukaupta apie 60 nuotraukų, kuriose užfiksuotas didysis potvynis. Parodoje eksponuojamos 28 fotografijos.

„Nuotraukose užfiksuota kaip žmonės stebi potvynį. Žaliasis tiltas buvo sutvirtintas, vanduo buvo pakilęs tiek, kad siekė tilto dugną. Atramos, kurios buvo, dužo, jas plukdė vanduo, žmonės stebėjo. Nuotraukos ir profesionalių ir atsitiktinių žiūrovų, aišku, lenkų Zilinski, Zdananovičiai abudu, penkių-šešių fotografų autorinės“, – sakė parodos kuratorius, Literatūros ir meno archyvo direktorius doc. dr. Juozapas Blažiūnas.

Paroda Energetikos ir technikos muziejuje veiks iki gegužės 11 d.