Kultūra

2017.04.21 17:07

Mirė lenkų skulptorė M. Abakanowicz

BNS2017.04.21 17:07

Mirė garsi lenkų skulptorė Magdalena Abakanowicz, kurios sukurtos įspūdingos begalvės figūros buvo demonstruojamos daugybėje pasaulio šalių, penktadienį pranešė Lenkijos kultūros ministerija.

„Ji mirė naktį iš ketvirtadienio į penktadienį“, – sakoma ministerijos pranešime apie 86 metų menininkės netektį.

M. Abakanowicz, kurios tėvas buvo tolimas mongolų karvedžio Genghis Khano palikuonis, o motina – kilusi iš lenkų aristokratų šeimos, gimė 1930 metais Falentų gyvenvietėje, centrinėje Lenkijos dalyje.

Ji išgyveno nacistinės Vokietijos invaziją į Lenkiją, Varšuvos bombardavimą ir stalinizmą – visa tai turėjo įtakos jos kūrybai.

Varšuvos dailės akademiją baigusios menininkės pirmieji kūriniai buvo didelio formato tapybos darbai, vėliau ji ėmėsi netradicinių tekstilinių skulptūrų, ir jas pagal savo pavardę pavadino „Abakanais“.

Praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje ji skyrė daug dėmesio žmogaus kūnui, daugel metų buvusiam menininkės įkvėpimo šaltiniu, iš kurio atsirado tokie kūriniai kaip „Pečiai“, „Galvos“, „Minia“, „Išsibarsčiusios figūros“, „Šokančios figūros“ ir „Kaukolės“.

Iš tokių medžiagų kaip akmuo, medis ar bronza M. Abakanowicz kūrė žiūrovui įsimenančias dešimčių ar net šimtų begalvių, belyčių, vienodų figūrų kompozicijas.

Abakanowicz.art.pl nuotr.

M. Abakanowicz darbai eksponuojami Paryžiaus, Seulo ir Vašingtono muziejuose. Kai kurios jos skulptūras galima rasti gana neįtikėtinose vietose – ant Niujorko Metropolitano meno muziejaus stogo, vienos Jeruzalės kalvos ar didelės vandens talpyklos Varšuvoje.

Menininkė sulaukė didelio tarptautinio pripažinimo, gavo Prancūzijos menų ir literatūros ordiną ir buvo apdovanota už viso gyvenimo pasiekimus Tarptautiniame skulptūros centre Naujajame Džersyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.