Naujienų srautas

Kultūra2017.04.20 22:28

Meno mecenatė į Lietuvą parvežė 400 meno kūrinių

Marijampolėje Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje pristatytas čia saugomo ir eksponuojamo dailės lobyno katalogas. Meno mecenatė miestui padovanojusi per 400 meno kūrinių kolekciją, iš jų apie 170 – lietuvių išeivijos menininkų kūriniai. Albume apie išeivijos ir Lietuvos dailininkų kūrybą pristatytos dailininkų biografijos, kūrinių nuotraukos. 

Devyniasdešimt dvejų metų meno mecenatė B. Kleizaitė-Vasaris gyvendama Argentinoje, Kanadoje ir JAV rėmė dešimtis išeivijos dailininkų, – Adomą Galdiką, Vytautą Kašubą, Praną Gailių ,Vytautą Kazimierą Jonyną, Juozą Bagdoną, Vytautą Igną ir kitus, – kaupdama jų paveikslus.

Meno mecenatė sukaupė per 200 Lietuvoje gyvenusių ar gyvenančių dailininkų drobių – Aloyzo Stasiulevičiaus, Jono Daniliausko, tėvo ir sūnaus Leonardo ir Simono Gutauskų, grafikų Arvydo Každailio, Algimanto Švažo ir kitų žinomų menininkų.

Aktyvi išeivijos visuomenininkė ir kultūros veikėja į Lietuvos muziejus grąžino tūkstančius lietuvių išeivijos menininkų kūrinių, o pati sukauptą dailės lobyną – per 400 kūrinių – padovanojo jos vardo menų galerijai.  

„Viskas prasidėjo nuo to, kad gavau vieną paveikslą dovanų. O paskui paveikslai tarsi patys atsirado,  žmonės žinojo, kad man aptinka menas, tai vietoj pinigų kitą kartą dovanodavo paveikslus. Pirkdavau ir pati, dvejus metus užtruko kol išsimokėjau „Šventojo Jurgio“ paveikslą. Kadangi man dovanojo, tai ir aš padovanojau“, – pasakojo meno mecenatė B. Kleizaitė-Vasaris.  

Išleisti kolekcijos katalogą su nuotraukomis paskatino B. Kleizaitės-Vasaris bičiuliai. Albume daug informacijos apie kiekvieną kolekcijos dailininką, kūrybą ir istorinį meno kontekstą.

Menininkas Aloyzas Stasiulevičius parašęs albumui pratarmę ir šiandien menų galerijai padovanojęs dar vieną savo paveikslą, sako, kad išeivijos dailininkai darbus mielai dovanojo Beatričei, nes žinojo, jog anksčiau ar vėliau šie bus parvežti į Tėvynę.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi