Kultūra

2017.04.19 16:16

21-ojo „Naujojo Baltijos šokio“ atidarymas – su „Cloud Gate“ iš Taivano

LRT.lt2017.04.19 16:16

Trijuose šalies miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje – vyks tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis“. Kasmet pasaulinių žvaigždžių sulaukiantis didžiausias šokio festivalis Baltijos šalyse šiemet pasirengęs sutikti ne tik pačioje Azijoje, bet ir visame pasaulyje itin vertinamą „Cloud Gate“ šokio teatrą iš Taivano, rašoma pranešime. 

„Cloud Gate“ šokio teatro pristatymas Lietuvoje yra nemažas iššūkis. Į Lietuvą atvyksta 40 žmonių delegacija su preciziškai suderintu užimtumo planu. Prieš daugiau kaip metus pradėję derybas dėl galimų gastrolių mūsų šalyje tikrai nesitikėjome, kad svajonės išsipildys taip greitai. Tokio aukšto lygio trupės pristatymas festivalio programoje neabejotinai kelia festivalio prestižą ir garsina jį visoje Europoje. Esu tikra, kad gegužės 12 d. vakaras daugeliui giliai įsirėš į atmintį“, – pranešime spaudai cituojama šiųmečio „Naujojo Baltijos šokio“ vadovė Gintarė Masteikaitė.

„Cloud Gate“ šokio teatro spektakliai „Baltas vanduo“ ir „Dulkė“ taps 21-ojo festivalio atidarymo pasirodymais. Gegužės 12 d. vakarą Lietuvos nacionalinio dramos teatro scenoje pasirodys 24 choreografo Lin Hwai-mino šokėjai. Jie mokosi meditacijos, čigongo, senosios formos kvėpavimo pratimų, dvikovos meno, modernaus šokio, baleto ir kaligrafijos. Per choreografiją senovės estetika verčiama jaudinančia modernaus judesio švente.

Išsiskiriantis nuostabiu paprastumu „Baltas vanduo“ yra L. Hwai-mino choreografinių darbų brangakmenis, rašoma pranešime. Prie Érico Satie ir kitų kompozitorių fortepijoninių partitūrų priderintas spektaklis – tai lyriškas šokis, gimęs iš tyro judesio. 

„Dulkę“ L. Hwai-minas sukūrė išgirdęs Dmitrijaus Šostakovičiaus „Styginių kvartetą Nr. 8, c-moll“. Choreografą įaudrino gilus šios muzikos liūdesys.

Pavadinęs savo darbą „Dulke“, L. Hwai-minas tarsi apraudojo faktą, kad užsidėję žiaurumo kaukę žmonės tampa pažeidžiami ir menki kaip dulkė. Šokio spektaklis „Baltas vanduo“ teka tarsi judri gyvenimo šventė, o „Dulkė“ išverkia viską, kas yra tamsiausio naktyje, ir verčia prisiminti dailininko Francisco Goyos „Juoduosius paveikslus“.

„Cloud Gate“ yra seniausio Kinijoje žinomo šokio pavadinimas. 1973 m. L. Hwai-minas šį klasikinį vardą pritaikė pirmai šiuolaikinio šokio trupei visoje kiniškai kalbančioje Azijos bendruomenėje ir įkūrė Taivano „Cloud Gate“ šokio teatrą, o 1999 m. – antrą šio teatro versiją – „Cloud Gate 2“. 

2013 m. kūrėjas gavo prestižinį Samuelio H. Scrippso Amerikos šokio festivalio apdovanojimą už viso gyvenimo nuopelnus. Jam taip pat suteikti šeši garbės daktaro laipsniai Taivano ir Honkongo universitetuose, įteiktas Johno D. Rockefellerio 3-iasis apdovanojimas, Pasižymėjusio menininko apdovanojimas, skirtas Tarptautinės scenos menų organizacijos (ISPA), Meno ir literatūros kavalieriaus ordinas, suteiktas Prancūzijos kultūros ministerijos apdovanojimas už viso gyvenimo nuopelnus tarptautiniame „Movimentos“ festivalyje Vokietijoje. „Times“ žurnalas jį pripažino vienu Azijos herojų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt