Kultūra

2017.04.16 21:57

Parodoje „Magma“ – Lietuvos ir Italijos menininkių kūriniai, tyrinėjantys kalbos ir kūno sąveikas

Nacionalinėje dailės galerijoje atidaryta apžvalginė Lietuvos moterų dailininkių, kūrusių tarpukariu, kūrybos paroda. Kitoje galerijos salėje – bendra Lietuvos ir Italijos menininkių paroda „Magma“, kurioje abiejų šalių menininkės darbuose tyrinėja kalbos ir kūno sąveikas.

Paroda „Magma“ Nacionalinėje dailės galerijoje surengta bendradarbiaujant su Nacionaliniu grafikos institutu Romoje. Čia eksponuojami Italijos ir Lietuvos menininkių kūriniai, tyrinėjantys kalbos ir kūno sąveikas. Parodos pavadinimą įkvėpė 1977-aisiais Veronoje vykusi tarptautinė menininkių paroda „Magma“, kur magmos vaizdinys simbolizavo tylią, dinamišką ir deginančią jėgą, perteikiančią moterų ir feministinio judėjimo energiją.

„Mes kalbame apie moteris, apie jų kūnus, apie įprasminimą, savęs ieškojimą, todėl tai nėra paroda tik apie kūną, tik apie tekstus, čia yra apie moters savivoką, kada moteris menininkė pradeda suvokti, kad jinai tam tikroj socialinėj politinėj, sistemoj veikia ir ką jai tai reiškia kaip menininkei, kada ji pradeda sąmoningai konstruoti savo identitetą. Italų menininkės su antrąja feminizmo banga pradeda daryti performansus, įdomius, su kalba, formuoti abėcėlę kūnais. Lietuvoje toks sąmoningesnis konceptualus moters menininkės, tokia kaip strategija, galima sakyt, su nepriklausomybe nuo 90-ųjų. Anksčiau gal buvo pavyzdžių, bet nebuvo noro pabrėžt, kad mes konstruojam moters menininkės identitetą“, – sakė parodos kuratorė Laima Kreivytė.

Pasak L. Kreivytės, parodoje siekta, kad lietuvių menininkių darbai kalbėtųsi su italų menininkių kūriniais, atrasti bendrų sąlyčio taškų, panašių temų. Tarp lietuvių menininkių čia darbus eksponuoja Eglė Ganda Bogdanienė, Violeta Bubelytė, Karla Gruodis, Eglė Kuckaitė, Eglė Rakauskaitė, Laisvydė Šalčiūtė.

„Svarbiausia šioje parodoje į ją nepasižiūrėt kaip į dekoratyvius paveikslus, kurie kažką vaizduoja, nes jie kalba, čia yra struktūros. Jei tik taip pasižiūri, tai nėra čia ko eiti“, – kalbėjo parodos kuratorė.

Paroda Nacionalinėje dailės galerijoje veiks iki birželio 4-osios.