Kultūra

2017.04.10 15:03

Vilniuje – menininkės J. Venclovaitės personalinė paroda „Prisitaikymai“

LRT.lt2017.04.10 15:03

Galerijoje (AV17) atidaroma antroji jaunos menininkės Justės Venclovaitės personalinė paroda „Prisitaikymai“.

J. Venclovaitė savo darbais kuria vaizdines užduotis ir mįsles, kurios žiūrovą nukreipia į semiotikos ir lingvistikos nagrinėjamas problematikas. Pasitelkdama savo sukurtus ar iš kasdienės aplinkos pasiskolintus daiktus menininkė kvestionuoja jų reikšmes skirtinguose kultūriniuose kontekstuose. Šią parodą jungianti tema – prisitaikymai – kviečia apmąstyti mus supančią aplinką, jos prasmingus ženklus bei prisitaikymą prie jos tiek kūnu, tiek vidine būsena, rašoma pranešime žiniasklaidai.

J. Venclovaitė parodoje pristatys darbus, kuriuose dvejojama žmogaus daiktiško pasaulio reikšmėmis bei kvestionuojamos įvairių kategorijų reprezentacijos. Viena iš autorės kūryboje sugrįžtančių temų, atspindinčių šią abejonę, yra gamtiško ir žmogiško pasaulių vaizdavimas. Šių dviejų pasaulių susidūrimas sukuria aplinkybes įvairioms „prisitaikymų“ variacijoms atsirasti, kurios ir vaizduojamos parodoje.

J. Venclovaitė, video darbo „Voras bažnyčioje“ stop kadras, Galerijos (AV17) nuotr.

Prisitaikymas prie iš pažiūros nebūtinų ir nereikalingų sąlygų vienais atvejais kuria netikrumo ir butaforijos jausmą, kitais – išryškina tam tikrus nematomus mus supančio pasaulio dėsnius. Parodą jungiantis motyvas atskleidžia autorės vaizduojamų situacijų daugialypumą ir pabrėžia, kad būtent prisitaikymo metu pradedame patirti ir suvokti aplinką, kurioje gyvename ir veikiame. Parodoje eksponuojami darbai balansuoja tarp tikrovės ir sapno jausenų, kurie, kaip pati menininkė teigia, yra „vaizdiniai pamąstymai apie proto užkaborius, nušviestus vienos didesnių baimių: kad juose nieko ypatingo nėra, tik skirtinguose kontekstuose pasikartojančios tos pačios situacijos.“ Menininkė parodoje eksponuos meninius objektus ir videofilmus.

J. Venclovaitė (g. 1988) baigė skulptūros bakalaurą Vilniaus dailės akademijoje ir vizualinės kultūros magistrą Aalto Universitete Suomijoje. Savo kūryboje menininkė jungia objekto meną, instaliaciją ir video. Nuo 2007 m. dalyvauja grupinėse parodose Lietuvoje ir užsienyje, savo pirmąją personalinę parodą pristatė ketvirtadienio peržiūrose galerijoje „Vartai“. 2012 m. menininkės kūryba taip pat pristatyta grupinėse parodose Šiuolaikinio meno centre Vilniuje.

Paroda (AV17) galerijoje veiks nuo balandžio 11 d. 18 val. iki gegužės 7 d. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.