Kultūra

2017.04.03 21:22

Klaipėdoje archeologai aptiko kuršių piliavietės liekanas

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.04.03 21:22

Ketverius metus tyrinėję Danės pakrantę archeologai sako surinkę pakankamai įrodymų, kad Klaipėdos apylinkėse aptiktos XIII amžiaus kuršių piliavietės, gyvavusios iki vokiečių ordinui įkuriant Klaipėdą, liekanos. Tai istoriniuose šaltiniuose ne kartą minima Poys pilis.

Žvilgtelėjęs į šią Klaipėdos pakraštyje už buvusios betono gamyklos vingiuojančios Danės pakrantę, net neįtartum,kad kadaise čia stovėjo medinė kuršių pilis. Tačiau šie – granito, titnago gabaliukai, gremžtukai, plūdė, peilio dalis, trikojo indo kojelė, apžiestos keramikos šukės ir kiti radiniai – nuo akmens iki XVI amžiaus, pasak archeologų, leidžia patvirtinti jų spėjimus. Pasak istorinių šaltinių, XIII amžiuje čia stovėjo Poys pilis. 

„Būtent Klaipėdos, Memelio miesto istorijos pradžia. Nes kai 1252 m. vokiečiai pastatė Memelburgo pilį, tai buvo naujas objektas, bet iki tol čia žmonių irgi gyventa, šito krašto šeimininkų, kuršių greta skalvių, prūsų. Visų pirma, aišku, kuršiai, ir jie čia turėjo savo pilių tinklą“, – sakė Klaipėdos universiteto archeologas dr. Klaidas Perminas.

Kaip spėjama, Poys pilies vietoje rasti radiniai, pasak archeologų, tokie kaip iš seniau tyrinėtų vietovių Palangoje ar Žardėje.

„Pilys ne būtinai stovėdavo ant kalnų, kuriuos mes šiandien vadiname piliakalniais. Tokios pilaitės galėjo stovėti ir atviroje lygioje vietoje. Kaip atrodė tos pilys, sunku pasakyti. Tai yra tik didelių rekonstrukcijų rezultatas“, – kalbėjo dr. K. Perminas.

Nors, pasak archeologų, įrodymų pakanka, kad Danės pakrantėje rasta buvusi kuršių piliavietė, vietovė ir toliau bus tyrinėjama.

Plačiau apie tai žiūrėkite Marijos Gabrienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.