Kultūra

2017.03.30 22:25

Nacionalinę koncertų salę sostinės meras norėtų matyti ant Tauro kalno

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.03.30 22:25

Ilgai lauktos ir Vilniui reikalingos didelės, pusantro tūkstančio vietų koncertų salės projektas tampa realybe. Vilniaus savivaldybė teigia, kad geriausia ją būtų statyti ant Tauro kalno ir jau šiemet ketina pradėti nuo aplinkos tvarkymą. Tuo metu Kultūros ministerija kitą mėnesį kvies specialistus iš užsienio, kad šie įvertintų, kuri vieta Vilniuje būtų geriausia.

Apie Nacionalinę koncertų salę sostinėje diskutuojama jau gerą dešimtmetį. Urbanistai, visuomenininkai dar prieš kelerius metus tokią salę siūlė statyti Lukiškių aikštėje. Kaip paminklą dainuojančiai tautai. Pasak architektų, tada atsigautų įprastai čia apmirusi Gedimino prospekto dalis. Tačiau Vilniaus savivaldybė pradėjo aikštės rekonstrukciją ir nieko neketina statyti. 

Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson sako, kad koncertų salės projektas numatytas Vyriausybės programoje ir jau kitą mėnesį su specialistais ketina peržiūrėti visas siūlomas erdves. Pasak ministrės, užsienio specialistai rengs galimybių studiją, nes pavyzdžiui, būsimos salės akustiką paveikti gali ir netinkama pastato vieta.

„Galimybių studija, žinoma, ji turėtų būti nepriklausoma, nesusijusi su Lietuvos įmonėmis, rangovais ir panašiai, tai turint jau tokią išsamią studiją, mes galėsime kalbėti jau apie labai konkrečias vietas“, – sakė ministrė L. Ruokytė-Jonsson.

Šiandien dėl koncertų salės su premjeru susitiko Vilniaus meras Remigijus Šimašius. Jo teigimu, geriausia vieta salei – ant Tauro kalno. Šiuo metu buvę profsąjungų rūmai priklauso privatiems savininkams. Jie pastatą vertina daugiau nei dešimčia milijonų eurų. Bet, pasak mero, pastatą reikėtų išpirkti arba paimti visuomenės reikmėms, nes tai simbolinė vieta – prieš šimtą metų čia Tautos namus norėjo pastatyti Jonas Basanavičius. Architektai abejoja savivaldybės siūloma idėja, nes parenkant vietą turi būti galvojama, ar žmonėms bus patogu į ją ateiti. 

„Aš kaip meras, tikrai nesiruošiu nusileisti tenai kad kažkas kitas atsitiktų, mes planuojama aplinkui tenai visą teritorijos sutvarkymą, kad būtų parkas ir taip pat Tauro kalnas sutvarkytas, visi šlaitai. Tai tikrai nebus dovana kažkam, kad kažkas ten gyvenamuosius namus pastatytų“, – kalbėjo R. Šimašius.

„Aš taip įsivaizduoju, kad ant Tauro kalno objektas taip, jis gali būti, bet jis automatiškai atskirtas nuo miesto, bet tarkim žiemą darganos, kaip patekti iš miesto, Gedimino prospekto. Arba tai turi būti didelės investicijos, kad visą tą teritoriją tvarkant kažkokiu būdu sugalvojant tą palengvintą pasiekimą žmonių ar eskalatoriai, ar dar kažkokie, bet tai didžiulės investicijos“, – svarstė architektas Audrius Ambrasas.

Dalis architektų siūlo svarstyti dar kelias vietas. Viena tokių – Seimo garažai Neries pakrantėje. Pasak urbanistų, tai reprezentacinė vieta, iš kurios matyti ir Gedimino pilis, ir Vilniaus senamiestis. Tačiau abejojama, ar čia tilptų pastatas.  Kita galima vieta – aikštelė prie Seimo rūmų. Šiandien čia – tuščia pieva.

Seimo kultūros komiteto narys Arūnas Gelūnas sako, kad nesvarbu kurioje vietoje, svarbiausia, kad visos institucijos pagaliau sutaria, jog Nacionalinės koncertų salės reikia. Nes pastatui statyti reikės kelių dešimčių milijonų eurų.

„Manau, kad čia turėtų būti suneštinis balius“, – sakė A. Gelūnas.

Kol Lietuva svarsto, kaimyninės šalys jau seniai pasistatė naujas koncertų sales. Kelios Latvijoje, net keturios Lenkijoje. Viena jų – Ščecino filharmonija – už architektūrą apdovanota ir prestižine Mis van den Rohe premija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.