Kultūra

2017.03.30 08:15

Rusijoje uždaro ukrainietišką biblioteką

Kraolis Kaupinis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.03.30 08:15

Rusijos valdžia stabdo vienintelės bibliotekos ukrainiečių kalba, įkurtos 1918 m., veikimą Maskvoje. Jos direktorei gresia įkalinimas, praėjus pusantrų metų po to, kai biblioteka tapo konflikto tarp dviejų valstybių dalimi.

Ukrainiečių literatūros bibliotekos problemos Maskvoje prasidėjo 2015-aisiais, kai ginkluota, kaukėta policija naktį įvykdė reidą ir suėmė bibliotekos direktorę Nataliją Šariną. Mesti kaltinimai – antirusiška propaganda. Tarp 52 000 knygų buvo rasta Dmitro Korčinskio, ukrainiečių nacionalisto, knyga, uždrausta Rusijoje ir įvardijama kaip ekstremistinė.

Bibliotekos darbuotojai tada teigė, kad rusų teisėsauga pati pakišo knygą rasti priekabiui, bylos tyrėjai nekomentavo tokio kaltinimo. Dabar 59-erių N. Šarina jau pusantrų metų – namų arešte, Maskvos teismas ją kaltina etninės neapykantos kurstymu. Vietoj jos paskirta naujoji direktorė – dar ir lėšų pasisavinimu. N. Šarina, kuriai gresia 10 metų kalėjime, viską neigia.

„Viskas, kas susiję su Ukraina, Rusijoje šiandien tapo politiška, netgi žodis „boršč“ („barščiai“). Šis atvejis taip pat neatsiejamas nuo politikos. Žmonės, pradėję šią bylą, jų motyvai buvo visiškai politiniai“, – sako bibliotekos direktorės advokatas Ivanas Pavlovas.

Praeitą gruodį Maskvos valdininkų paskelbta, kad bibliotekos kolekciją planuojama perkelti į naują slavų literatūros centrą. Į Ukrainos užsienio reikalų ministerijos raginimus nenaikinti ukrainiečių bendruomenės pastangomis sukurtos institucijos nekreipiama dėmesio.

Prezidentas Vladimiras Putinas buvo pareiškęs, kad bibliotekos prarasti negalima jokiomis aplinkybėmis ir tai, kas vyksta dabar, pareigūnai oficialiai vadina bibliotekos adreso pakeitimu.

Tačiau ukrainiečių bendruomenė mano, kad tai – bibliotekos panaikinimas. Bibliotekos darbuotojai teigia, kad pastaraisiais mėnesiais buvo sutrumpintos darbo valandos, sustabdytas knygų į namus išdavimas, naujų knygų nebepirkta, o skaitytojai buvo verčiami rodyti pasus, kad patektų į vidų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt