Kultūra

2017.03.29 15:17

B. Dylanas savaitgalį atsiims Nobelio premiją

BNS2017.03.29 15:17

„Kad ir kas klausosi mano dainų, nėra man nieko skolingas“, – sakė Bobas Dylanas per interviu 1966 m., likus 50 metų iki dainų kūrėjo paskelbimo Nobelio literatūros premijos laureatu. Šie jo žodžiai yra lyg ironiškas priminimas Švedijos akademijai, kuri dalija šias prestižines premijas. JAV muzikos ikona B. Dylanas ateinantį savaitgalį atsiims pernai jam paskirtą Nobelio literatūros premiją per susitikimą Stokholme su Švedijos akademija, trečiadienį paskelbė ši įstaiga.

„Gera žinia, kad Švedijos akademija ir B. Dylanas nusprendė susitikti šį savaitgalį. Akademija tuomet įteiks D. Nobelio diplomą ir Nobelio medalį bei pasveikins jį pelnius Nobelio literatūros premiją“, – savo tinklaraštyje parašė akademijos nuolatinė sekretorė Sara Danius.

„Aplinka bus kukli ir intymi, nedalyvaus jokia žiniasklaida; (susitikime) dalyvaus tik B. Dylanas ir Akademijos nariai – viskas pagal B. Dylano norus“, – pridūrė ji.

B. Dylanas Stokholme surengs du koncertus – šeštadienį ir sekmadienį.

S.Danius nenurodė, ar susitikimas įvyks prieš, ar po jo koncertų.

Vis dėlto B. Dylanas, kuris yra pirmas Nobelio literatūros premija apdovanotas dainų kūrėjas, neskaitys tradicinės paskaitos per tą susitikimą, informavo ji.

Ši paskaita yra vienintelis reikalavimas laureatams, kad jie galėtų atsiimti savo 8 mln. kronų (839 tūkst. eurų) premiją.

„Prašau atkreipti dėmesį, kad Nobelio paskaita įvyks. Akademija turi priežasčių manyti, kad vėliau bus persiųsta įrašyta jos versija“, – nurodė S. Danius.

Roko žvaigždė nedalyvavo premijos įteikimo ceremonijoje praėjusį gruodį dėl „anksčiau duotų įsipareigojimų“. Paprastai Nobelio premijų laureatai savo paskaitas perskaito Stokholme likus kelioms dienoms iki ceremonijos.

Ši paskaita, kuri gali būti įvairių formų – trumpos kalbos, pasirodymo, vaizdo transliacijos ar net dainos. Tą dieną tradiciškai įteikiamos Nobelio premijos ir piniginiai prizai laureatams, minint premijos įkūrėjo švedų pramonininko ir išradėjo Alfredo Nobelio mirties 1896 metais sukaktį.

„Ar mano dainos – literatūra?“

75 metų muzikantas, kuris spalį buvo paskelbtas Nobelio literatūros premijos laureatu, kelias savaites po to nieko nekomentavo. Tąkart dienraščio „The Daily Telegraph“ paklaustas, kodėl neatsiliepia į Akademijos skambučius, atsakė: „Na, esu čia“.

B. Dylanas, kuris yra pirmas Nobelio literatūros premija apdovanotas dainų kūrėjas, atsisakė gruodį dalyvauti premijos teikimo ceremonijoje Stokholme. Visgi jis atsiuntė padėkos kalbą, kuri buvo garsiai perskaityta ceremonijos metu, nors ir nenurodė, koks žmogus tai turėtų atlikti.

Itin kuklioje kalboje B. Dylanas atsiprašė, kad negalėjo dalyvauti ceremonijoje, ir sakė esąs nustebintas, kad tapo Nobelio literatūros premijos laureatu, kaip ir Ernestas Hemingway bei Albert`as Camus.

„Ne kartą turėjau laiko savęs paklausti: „Ar mano dainos – literatūra?“ – rašė jis savo kalboje.

„Jei kas nors kada nors būtų pasakęs man, kad turiu bent menkiausią galimybę laimėti Nobelio premiją, būčiau turėjęs galvoti, kad mano šansai maždaug tokie patys kaip atsistoti Mėnulyje“, – sakė B. Dylanas.

„B. Dylanui ne prie širdies“

Pasak Švedijos dienraščio „Dagens Nyheter“ autorės ir literatūros kritikės Marios Schottenius, B. Dylano tyla ir laikomas atstumas nuo Nobelio premijos įžeidė Švedijos akademijos išdidumą.

„Tai tikrai buvo klaida... net jei Švedijos akademija nesirenka premijos laureatų pagal tai, kaip gerai jie moka elgtis karališkoje aplinkoje“, – sakė ji naujienų agentūrai AFP.

Tačiau B. Dylanui svarbi Nobelio premija, sako M. Schottenius. Pasak jos, roko žvaigždė išsigando ceremonijos, kurioje dalyvauja Švedijos karališkoji šeima ir politikai, iškilmingumo.

„Premija iš karaliaus rankų, frakas, puikiausias pasaulyje vakarėlis su prašmatnia ir ilga vakariene, transliuojama televizijos... jam ne prie širdies“, – sakė ji.

Premijos teikimo ceremonijoje dėl įvairių priežasčių anksčiau nedalyvavo ir daugiau literatūros premijos laureatų. Doris Lessing negalėjo atvykti dėl silpnos sveikatos, Haroldas Pinteris tą dieną gulėjo ligoninėje, o Elfriede Jelinek sutrukdė jos sociofobija.

Tačiau visi jie paruošė Nobelio paskaitas, kurias atsiuntė į Stokholmą arba perskaitė užsienyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt