Kultūra

2017.03.29 19:05

Paaiškėjo, kas tapo 2022 metų Europos kultūros sostine

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2017.03.29 19:05

2022 metų Europos kultūros sostine tapo Kaunas. Į nugalėtojus taip pat pretendavo Klaipėda.

Kaunas konkurse prisistatė kaip šiuolaikinė sostinė, siedamas tai su miesto tarpukarine laikinosios sostinės tapatybe. Klaipėda, kuri paraišką teikia drauge su Palanga ir Neringa, save pateikė kaip susitikimų vietą,besikeičiantį miestą, nepaklūstantį įprastinėms istorijos, identiteto, geografijos koordinatėms.

Šie du miestai dėl Europos kultūros sostinės vardo varžėsi antrajame etape, po to, kai buvo atrinkti iš šešių Lietuvos miestų-kandidatų. Suteikti EKS titulą Kauno miestui rekomendavo ES institucijų deleguotų 10-ies nepriklausomų ekspertų grupė. 

Už švietimą, kultūrą, jaunimo reikalus ir sportą atsakingas Europos Komisijos narys Tiboras Navracsicsius sakė: „2009 m. Europos kultūros sostine buvo išrinktas Vilnius. 2022 m. ja taps antras Lietuos miestas. Sveikinu Kauną su šiuo garbingu titulu. Nuo pat pradžios 1985 m. Europos kultūros sostinių iniciatyva tapo svarbiu Europos piliečių vienijimo veiksniu, skatinančiu atvirumą ir kultūrinius mainus, miestų ir regionų ekonominį ir socialinį vystymąsi. Turint omenyje problemas, su kuriomis susiduria mūsų visuomenė, ši populiari ES iniciatyva šiandien yra dar svarbesnė. Neabejoju, kad Kauno svečiai iš Europos ir viso pasaulio šalių turės puikių galimybių pažinti miestą ir susipažinti su turtingu jo kultūros paveldu ir kartu įvertinti mūsų žemyno kultūrų įvairovę. Kaip rodo daugelio ankstesnių Europos kultūros sostinių pavyzdys, šis titulas gali duoti didelės ilgalaikės kultūrinės, ekonominės ir socialinės naudos.“

„Europos kultūros sostinės veiksmai brandins pamatinio kultūros vaidmens suvokimą, augins pasitikėjimą savimi, visuomene ir valstybe. Tai šansas susitelkti ir pademonstruoti kultūros potencialą paspartinti socialinius, ekonominius ir urbanistinius plėtros procesus, kurie nebus lokalūs, jie paveiks visą Lietuvą. Šis projektas svarbus nacionaliniu lygiu, todėl jam numatyta atitinkama Vyriausybės parama”, – sveikindama konkurso nugalėtojus teigė kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson.

„Kaip miesto meras, tai labai džiaugiuosi už visą miesto bendruomenę. (...) Kauniečiai, Kauno rajono gyventojai – su švente!“ – Kultūros ministerijoje kalbėjo Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

„Ačiū, kad pralaimėjote, nors siekėte laimėti. Tiek jūs, tiek mes verti – padarykime bendrų projektų, kad visi būtų patenkinti“, – pridūrė jis.

Europos kultūros sostinės yra skelbiamos nuo 1985 m. Ši iniciatyva laikoma sėkmingiausiu Europos Sąjungos projektu kultūros srityje. Per šį laiką įvairiose šalyse buvo nominuota daugiau nei 60 miestų, visi jie turėjo galimybę atkreipti į save dėmesį nacionaliniu ir tarptautiniu lygiu.

Europos kultūros sostinės vardas kasmet suteikiamas ne daugiau kaip vienam miestui kiekvienoje iš dviejų valstybių narių. 2022 metais dvi valstybės narės, kurių miestams suteikiama teisė gauti Europos kultūros sostinės vardą, yra Lietuva ir Liuksemburgas.