Kultūra

2017.03.21 21:59

Praėjus 14 mėnesių nuo vagystės du V. van Gogho paveikslai grįžo į muziejų Amsterdame

ELTA2017.03.21 21:59

Praėjus daugiau kaip 14 metų nuo sensacingos meno kūrinių vagystės du tapytojo Vincento van Gogho paveikslai sugrįžo į Amsterdamą. Laimingas ir didžiuodamasis V. van Gogho muziejaus direktorius Axelis Ruegeris antradienį pristatė paveikslus: „Jie vėl čia. Aš niekuomet negalvojau, kad galėsiu tai kada nors pasakyti", praneša agentūra dpa.

Vertingi ankstyvojo laikotarpio tapytojo kūriniai „Jūros peizažas Scheveningene" („Zeegezicht bij Scheveningen”, 1882) ir „Tikintieji, išeinantys iš Reformatų bažnyčios Niunene" („Het uitgaan van de Hervormde Kerk te Nuenen”, 1884/1885) iš muziejaus buvo pavogti 2002 metų gruodį. Tik praėjusį rugsėjį italų policija paveikslus surado mafijos boso Raffaeles Imperiales dvare į pietus nuo Neapolio.

Paveikslų būklė, išskyrus kelis nežymius pažeidimus, yra santykinai gera, teigia muziejus. Italų tyrėjai spėja, kad jie ilgai neliečiami gulėjo suvynioti į medvilnės audinį paslėpti už sienos. Kūriniai buvo apgadinti, kai vagišiai pjovė juos iš rėmų. Dabar muziejus paveikslus eksponuos iki gegužės 14 dienos, o tada jie bus restauruojami.

„Ši vagystė buvo viena juodžiausių dienų muziejaus istorijoje“, – sakė direktorius. Abu paveikslai turi didžiulę meninę istorinę reikšmę. „Mūsų kolekcija pagaliau vėl pilna“, – pabrėžė A. Ruegeris.

Ilgapirščiai iš tikrųjų norėjo pavogt garsesnius V. van Gogho kūrinius, pavyzdžiui, „Saulėgrąžas" ar „Bulvių valgytojus“, – neseniai viename interviu televizijai pareiškė vienas nusikaltėlių. Jis 2002 metais naktį į gruodžio 7-ąją su bendrininku kopėčiomis nusileido nuo stogo ir išdaužę langą pateko į muziejų. Tačiau vienas paveikslas esą buvo pernelyg gerai apsaugotas, o kitas per didelis.

Vagišiai 2005 metais buvo nuteisti kalinimo bausmėmis. Tačiau jie niekada neatskleidė, kas buvo jų užsakovas ir kiek pinigų jie gavo už grobį. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.